USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
GÜNDEM

Bilim ve Sanayi Bakan Yardımcısı Mardin´de..

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç.Dr. Hasan Ali Çelik Mardin OSB´de sanayicilerle buluştu, tekstil işletmesini gezdi

Bilim ve Sanayi Bakan Yardımcısı Mardin´de..
07-11-2017 13:52
Google News

Bilim Sanayi Ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik Mardin Organize Sanayi Bölgesinde sanayici ve işadamlarıyla kahvaltı yaptı, ardından sorunları dinledi. Bakan yardımcısı Çelik´i havaalanında Vali ve Belediye Başkanı Mustafa Yaman, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral  Yusuf Kenan Topçu, Mardin Sanayici ve İşadamları Derneği ve OSB Başkan Vekili Nasır Duyan, Yönetim Kurulu Üyeleri Salim İlhan, Şükrü Karaboğa, Mahmut Öner, Abdülnafih Duyan ve sanayiciler karşıladı.

    OSB Başkan Vekili Nasır Duyan, Bakan Yardımcısına, Organize Sanayi Bölgesi hakkında brifing verdi. Duyan OSB´nin 1976byılındakurulkduğunu 1990 lı yıllarda sanayi yatırımlarının başladığını, 193 parselin bulunduğunu, doluluk oranını yüzde yüzlere dayandığını, bunun için kurulan 2. OSB´nin altyapısı tamamlanarak yatırımcılardan talep alınmaya başlandığını söyledi. Duyan ? Ankara´nın sesimizi duymasını, bürokratik engellerle hızımızı  kesmemesini istiyoruz. Sayın bakanımızın biz sanayiciler bakış açısını takdirle karşılıyoruz? dedi.

     Mardin Valisi Mustafa Yaman, Birinci OSB´de doluluk oranın yüzde yüzlere vardığını belirterek, 2.OSB´de yer tahsislerine başlanacağını söyledi. Cazibe merkezlerinin yeni yatırımcıları bölgeye çektiğini ifade eden Vali Yaman ?Nusaybin ev Midyat ilçelerinde Organize Sanayi Bölgelerinin kurulması için başvurularımız yapıldı. Yakında tüzel kişilik kazanacaklarına inanıyorum. Sanayici ve işadamlarımızın bölgenin huzur ve güvenliğinin sağlanmasında katkılar sağladıklarını memnuniyetle görüyoruz. Bölgede güzel gelişmeler oluyor. Sayın Bakanımızın büyük desteklerin görüyoruz. Bakan Yardımcımız Mazıdağı Etibank Fosfat  Tesislerinde de incelemelerde buluşacak? dedi.

   Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç.Dr. Hasan Ali Çelik, Mardin´in  bulunduğu yerin çok üzerinde yürüdüğünü gözlemlediğini belirterek, Organize Sanayi Bölgesinin ciddi mesafeler aldığına ,tahsis alanları doldurmuş, yeni ilave alanları taleplerinin yeni OSB´yi dolduracak boyutta olduğunu öğrendiğini söyledi. Bakan Yardımcısı Çelik ? Bölgeni cazibe merkezi haline geldi. Yatırım ve üretimin arttırılması, istihdam alanlarının arttırılması lazım. Gençlerimizin çalışmasını, hem bölge hem aile ekonomilerine katkı sağlamalarını istiyoruz. Biz Türkiye´deki yatırımın iki katına nasıl çıkarabilirizi düşünüyoruz. Sadece OSB´lerde üretimi değil, ARGE  Merkezleri ile daha nitelikli ve katma değeri yüksek ürünler elde etmek ve dünya gıda Pazar ve piyasasında söz sahibi olmak istiyoruz. ARGE ve Tasarım merkezlerine bakanlık olarak büyük destekler veriyoruz. ARGE ve Tasarım merkezi kuranlara, çalıştıracakları Üniversitelerin temel bilimlerinden mezun olmuş kişilerin iki yıl süre ile asgari ücretlerin bakanlık tarafından ödeniyor. ?Dedi.

     Bakan Yardımcısı Çelik, Bakanlığı ilgilendiren, ARGE Reform Paketi, Üretim Reform Paketi ve Fikri ve Sanayi Mülkiyet kanunun çıktığını, Mardin´de coğrafi işaretli ürün alanında güzel gelişmeler gördüğünü, marka  ve patent alanında. ARGE ve Tasarım Merkezleri alanında ise eksiklikler olduğunu, Mardin Sanayicilerinin  girişimcilik anlayışı ile kalkınmanın doğru yönde geliştiğini sözlerin ekledi.

      


KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ