Çevre gününü bırak, çevreyi katledenlere bak

YAŞAM
07-06-2021 08:02   Güncelleme : 07-06-2021 08:05
Google News

5 Haziran çevre gününde, çok sayıda ağaç fidesi toprakla buluşuyor,50 yıl sonrasının ağaçlarını oluşturacak. Mevcut ormanları da, taş ocakları yok edecek...

Çevre gününü bırak, çevreyi katledenlere bak

           Mardin’in Savur İlçesine bağlı Orman Köy grubundaki platolar hızla tahrip ediliyor. Kaçak başlayan ve 7-8 yıl süre ile kaya mezarları, platoyu tahrip eden ve ballı gelir sağlayan taş ocağını, ruhsatlı taş ocakları serisi takip etti. Köylülerin şikayetleri direnişleri ise kısık kaldı. Hızla faaliyetlerine devam eden taş ocakları birilerini zengin ederken, kök salmış onbinlerce, yüzbinlerce ağacı kökünden söküp atıyor. Yetkililerin bu durum karşısında çaresiz ve etkisiz kalmaları ise dikkat çekiyor.

        Savur İlçesi İçören Mahallesinde ocak sayısı 5’e çıktı. Ocak sahipleri de genelde ortak ya da aynı menbanın devamı. Bir duvarı taş kaplatacağım derken bir ormanı yok etmek ve sonrasında  “BİR MİLYON FİDAN”ı toprakla buluşturmak felsefesi ülkeyi felakete götürüyor. Kuraklık, deniz salyası, dere kirlilikleri ardı ardına intikam almaya başladı.

         Ülke genelinde kutlanan göstermelik çevre gününe en güzel cevabı deniz salyası verdi. Ağaç ve Orman katliamına da, en fazla Güneydoğu olmak üzere ülkedeki kuraklık tokat gibi yüzlere çarptı.

 NOT:Fotoğraf Sosyal Medya'dan alıntıdır..