Dünyaca ünlü Avrasya sirki Mardin'de

GÜNDEM
26-09-2014 14:45
Google News

Artuklu Belediyesi'nin katkı sunduğu Avrasya Gösteri Sanatları-Atlas Sirki, 27-28 Eylül günlerinde Mardin'de gösterimi yapılacak.

Dünyaca ünlü Avrasya sirki Mardin'de

Artuklu Belediyesi'nin katkılarıyla Mardin'e gelen Avrasya Gösteri Sanatları - Atlas Sirki, 27-28 Eylül günleri saat 14.00, 16.00, 18.00 ve 20.00'de 4 seans şeklinde Yenişehir Karayolları Parkı'nda kurulan dev sirk çadırında gösterimi gerçekleştirilecek. Her gösterim için 500 kişinin katılabileceği sirkte, ip canbazlığı, parendebazlık, ateşbazlık, akrobatlık gibi Somut Olmayan Kültürel Miras kapsamındaki seyirlik sanatların yanı sıra palyaçolar, sihirbazlar, yüksek hava gösterileri ve dev piton yılanlarıyla gösterimi yapılacak.

Türkiye'nin ilk sirkinin kurucusu ve projenin sanat yönetmeni ve topluluğun kurucusu olan Servet Yalçın yaptığı açıklamada, 'Mardin ilk kez 2005 yılında, değerli sanat dostu Mehmet Hadi Baran'ın girişimiyle gelen Avrasya Sirki ile sirk sanatları ile tanışmıştır. Ancak bugün Mardinli gençler Türkiye'nin ilk Sirk Sanatları Festivalini gerçekleştirmektedirler. Bu önemli bir adımdır ve temennimiz bunun tüm ülkeye yayılması, yaygınlaşmasıdır. Biz katkılarından dolayı Artuklu Belediyesi yönetimine ve organizasyonda tüm emeği geçenlere teşekkür ediyoruz' dedi.

Bu otantik gösteriyi ailece, çocukları ile birlikte paylaşmak isteyen tüm sanatseverleri gösterilerine beklediklerini belirten Yalçın, gösterilerin sadece iki gün için, tekrarlanacağını iletti. Yalçın, sirk biletlerinin gösterimin yapılacağı yerden temin edilebileceğini de sözlerine ekledi.