USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
EĞİTİM

Espinoza, Midyat çadırkente incelmelerde bulundu.

ABD Adana Konsolosu Espinoza, Midyat'ta çadırkenti ziyaret etti

Espinoza, Midyat çadırkente incelmelerde bulundu.
12-09-2014 15:08
Google News

ABD Adana Başkonsolosu John L. Espinoza, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) koordinesinde Midyat Akçakaya Mahallesi Geçici Konaklama Tesisi`ndeki çadırkente incelmelerde bulundu.

ABD Adana Konsolosu John l. Espinoza ve ABD İstanbul konsolosluğunda görevli olan İnsan hakları ve dini özgürlükler uzmanı Brigid Ryan ve konsolosluk görevlileri eşlik ederek çadırkente incelmelerde bulundu. 

Bir dizi gezi ve incelmelerde bulunan ve önceki gün Şırnak, Cizre ve Silopi`den sonra geldiği Midyat'ta Çadırkent komisyon başkanı Mehmet İsa Kurnaz ve AFAD yetkililerinden kamp hakkında bilgi aldı.

Espinoza, burada kamp yetkililerinden kamp hakkında çeşitli bilgiler almasının yanında, çadırkentte yerleştirilen Iraklı Yezidiler ve Suriyelileri ziyaret etti.

-Espinoza, 'İlk elden gelip kampın şartlarını görme fırsatını verdiklerinden dolayı teşekkür ediyorum'

Midyat'ta bulunan kampı ziyaret etmekten büyük mutluluk duyduğunu belirten Espinoza, gazetecilere yaptığı açıklamada Türk hükümetinin göstermiş olduğu bu cömertliğe teşekkür ettiğini söyledi.

Espinoza daha sonra şöyle konuştu: 'Burada birçok Yezidi'ye bakıldığını görüyorum. Kendilerine burada çok iyi muamele ediliyor. Burada Yezidilere bakmak için Türk hükümetinin ve halkının göstermiş olduğu çabaları takdir ediyorum. İlk elden gelip kampın şartlarını görme fırsatını verdiklerinden dolayı teşekkür ediyorum.'diye konuştu.

Çadırkent komisyon başkanı İsa Kurnaz ise Midyat'ta çadırkent hakkına verdiği bilgilerden sonra kampta yerleştirilen mülteciler hakkında şu bilgileri aktardı.

Kampta; 2 bin 911 Suriyeli, Irak'tan gelen Yezidi 2 bin 872 kişi ve Yine Suriye'den gelen 2 Süryani Midyat'taki Geçici Konaklama Tesisi`ndeki çadır kentte yerleştirildiğini söyledi.

Espinoza daha sonra Suriyeli ve Irak'lı Yezidilerin barındığı çadırkenttekileri ziyaret etti. Burada AFAD yetkilileri ile birlikte market, sağlık, sosyal ve barınma çadırlarını gezdi. Yezidi ve Suriyeli ailelerin sorunlarını dinledi.

Yapılan inceleme ve ziyaretlerin ardından Hasankeyf'e hareket etti. Espinoza bugün Siirt'te geçmesi bekleniyor. 


ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ