USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
YAŞAM

Ezidiler'den Vali Demirtaş’a Teşekkür

Almanya’ya Göç eden Çelki aşiretine mensup Ezidiler, köy ve mezarlıklarının yolunu asfaltlayan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş’a teşekkür etti.

Ezidiler'den Vali Demirtaş’a Teşekkür
16-08-2022 20:27
16-08-2022 20:34
MARDİN
Google News

       Almanya’da yaşayan  Çelki aşireti adına, Mardin ve Nusaybin Çelki aşireti kanaat önderi ve iş insanı  Hayrettin Çelik yaptığı açıklamada;  dil,din ve kültürel farklılıkları zenginlik ve insan odaklı bir anlayışla hizmetlerini sürdüren Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mahmut Demirtaş’a teşekkür etti.    

      İş İnsanı Hayrtetin Çelik  açıklamasında “ Mardin ili ve kentimiz; tarihi geçmişi, doku ve yapısıyla, varlığını bugüne kadar devam ettirmiştir. Bu varlık; farklı dil, inanç ve kültürleri kendi içinde; barış ve kardeşlik duygularıyla barındırmakla birlikte, bir simge haline gelmiştir. Bugün Mardin kentimiz, bu yapısıyla bu simgeyi ülke sınırları dışında da ülkemizi ve Mardin'de bulunan bütün farklı dil, inanç ve kültürleri temsil etmektedir.

       Mardin bölgesi sınırları içerisinde, Mardin’in mozayığından bir parça olan Ezidiler; tarih boyunca Mardin ve çevresinde yaşamışlardır. Çoğunluğu şu an yurt dışında yaşamlarını sürdüren Ezidi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Mardin’deki yüzyıllarca geçmişiyle sıkı bağlarını devam ettirmektedirler. Bu sıkı bağlardan biri de mezarlık ve defin merasimidir.

       Mardin’in Nusaybin ilçesine  bağlı Çilesiz köyü/Mahallesi’ndeki mezarlık, 8 köy ve 30 bin kişinin defin işlemi yaptığı mezarlıktır. Özellikle kış aylarında yol, defin işlemleri için çok zorluk çıkarmaktaydı. Kışın çamurlanan ve büyük bir eziyet haline gelen defin işlemleri, Çilesiz köyünde bulunan 10 km'lik Hasan Beg Mezarlığı yolu asfaltlanarak nihai bir sonuçla bu sorun çözülmüş oldu.

       Bu sorunun nihai sonuçlanmasından ötürü oluşan  bir teşekkür borcumuzu Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanı ve aynı zamanda Mardin Valisi Sayın Mahmut Demirtaş'a iletmek istedik. Kısa bir zaman önce Mardin Belediyesi Başkanlığı’na yaptığımız Çilesiz köyü Hasan Beg Mezarlığı 10 km'lik yol yapımı başvurusuna, olumlu cevap veren, Sayın Mahmut Demirtaş Valimize, sonsuz teşekkür ve şükranlarımızı sunar, memnuniyetimizi belirtmek ister ve başarılarının devamını dileriz. Aynı zamanda bu yönüyle Mardin ilimiz ve bölgesindeki gelişmeler bizi mutlu etmekte ve gururlandırmaktadır.” Şeklinde duygularını dile getirdi.

  

 

KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ