USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
GÜNDEM

Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Ödülleri Sahiplerini Buldu

Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneği (ŞUÇGAD), 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle düzenlenen gecede, GGF tarafından 1.si düzenlen özendirme yarışmasında dereceye giren gazetecilere ödülleri verildi.

Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Ödülleri Sahiplerini Buldu
13-01-2020 23:31
Google News

Şanlıurfa Nobel Gurme´de düzenlenen gece ve ödül törenine  Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, AK Parti Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba, AK Parti İl Başkanı Bahattin Yıldız, MKYK Üyesi Vildan Polat, İl Emniyet Müdürü Selçuk Doğuş, İl Jandarma Komutanı Eyüp Sabri Kirişçi, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Haliliye Belediyesi Başkanı Mehmet Canpolat, Eyyübiye Belediyesi Başkanı Mehmet Kuş, Karaköprü Belediyesi Başkanı Metin Baydilli, Bozova Belediyesi Başkanı Suphi Aksoy, Hilvan Belediyesi Başkanı Aslan Ali Bayuk, Akçakele Belediyesi Başkanı Mehmet Yalçın Kaya, Güneydoğu  Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkanı Mehmet Çelik, Siirt Cemiyet Başkanı Atilla Durak ve Yönetimi, Batman Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı Ercan Atay ve Yönetimi, Gaziantep Cemiyet Başkanı Arif Kurt ve Yönetimi, Kilis Cemiyet Başkanı Nezir Çağlar, Kilis 79 TV Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Alpdağ, Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Dişkaya,  Yeni Şırnak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Balık, Baro Başkanı Abdullah Öncel, Basın İlan Müdürü Osman Bolluk, Cumhurbaşkanlığı İletişim  İl Müdürü Erdoğan Güvel , Şehit Aileleri Derneği Başkanı Mehmet Yavuz, KADEM İl Başkanı Dilşah Beyaz Öztürkmen, Medya İletişim Daire Başkanları, Gazeteciler ve aileleri katıldı.

VALİ ERİN, ?GAZETECİLER AİLELERİNİ İHMAL EDEREK GÖREVLERİİNİ İCRA EDİYOR?

  Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, gazetecilerin gece gündüz demeden ailesini ve sevdiklerini ihmal ederek mesleklerini icra ettiğini vurgulayarak, Gazeteciler ile idarecilerin günün aynı güne denk gelmesini , her iki mesleğin sorumluluk taşıyan meslekler olması nedeniyle önemsediğini ve anlamlı bulduğunu söyeldi.

Gazetecilerin zor şartlarda çalıştıklarının farkında olduklarını belirten Vali Erin, ?Çalışan gazetecilerimiz gece gündüz demeden ailesini sevdiklerini ihmal ederek ama kutsal saydığı ve değer verdiği devletin ve milletin, toplumun kamuoyu menfaatlerin itibarını gözeterek bu uğurda neredeyse kendini feda ederek çalışan iki camianın kardeş mensupları diye tanımlıyorum. Hem çalışan gazetecilerimizin ve basın yayın mensuplarının hem de aynı tarihe denk gelen idareciler gününü kutluyorum? dedi.

VALİ ERİN, ?GAZETECİLERİN HER SÖZÜNÜ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUYORUZ?

Gazetecilerin tarafsız bir şekilde kamuoyunu bilgilendirmeye çalıştığını ve her konuda söyledikleri sözü göz önünde bulundurduklarını aktaran Vali Erin, sözlerini şöyle sürdürdü;

?Zor şartlar altında çalıştıklarınızın farkındayız özelikle bu bölgede görev yapan gazeteciler, ve gazete sahiplerimiz, zor şartlarda ve koşularda hizmet ediyor. Doğruyu, tarafsız bir şekilde kamuoyuna millete aktarmaya çalışıyorsunuz, sosyal medyada söylediğiniz her bir söz, televizyonlarda dile getirdiğiniz her konu, bakanlarımıza Cumhurbaşkanımıza aktarılıyor. Bunu her daim göz önünde bulunduruyoruz, tekrardan tüm çalışan gazeteciler ve idareciler gününü kutluyorum.?

BAŞKAN BEYAZGÜL, ?MEDYA GÖZÜMÜZ KULAĞIMIZ?

           Zamanında 3 güçten bahsedildiğini fakat şimdi 4 güç olduğunu ve bu ayağı basın mensuplarının oluşturduğunu söyleyen Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, basın mensuplarının mesleklerini icra ederken yaşadıkları zorlukların farkında olduklarını belirtti.

         Başkan Beyazgül, 9 ilin cemiyet başkanlarını ve emekçilerini Şanlıurfa´da ağırlamaktan  duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

?Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Tahir Gülebak´a 9 ilin cemiyet başkanını ve emekçileri bir arada buluşturdukları için teşekkür ederim. Bizim zamanımızda 3 güçten bahsedilirdi, yargı, yasama ve yürütme ama sahada şunu çok iyi gördük ki 4 tane güç var bunların bir ayağı da  medya, medyada bizim gözümüz kulağımız, cemiyet başkanlarımız, belediye başkanlarımız zorlu yaşamından bahsettiler ama eğer siyasetçiysen eğer belediye başkanıysan bu zorlukları ona bahsetmek gerekmiyor. Çünkü biz onları hayata ve yaşamda çokça yaşadıkları zorlukları görüyoruz. Barış pınarı harekatında gerçekten sabahtan akşama kadar demiyorum 24 saat karşıda bir boşluğu harekatı gözetleyen ve başına bir bomba düşer mi diye düşünmeyen o alanda olan gazetecileri gördük yine aynı şekilde, 15 Temmuzda her an yanımızda olan gazetecileri gördüm. Sokakta en tehlikeli yerde gazetecilerimizi gördük her daim en zor alanda onları gördük onun için onların zorlu hayatından bizlere çokça bahsetmenin gerek yok, ama bizzat yaşıyorlar o zorluklarla ilgili neler yapacağımızı düşüneceğiz. Yine medyanın öneminde bahsetmemize gerek duymuyoruz çünkü kalemin kılıçtan daha keskin biliyoruz. Biz gazetecilere, çalışan gazetecilere çokça teşekkür ederiz. Demokrasi hayatımızı siyasi hayatımızı güçlendiren gazetecilerdir. Kentimizin turizminde, sanayisini geleceğini  yaptırımlar yapanlar gazetecilerdir. Bu nedenle onlara ne kadar teşekkür etsek azdır. Bizler buraya bu geceye katılmamızın sebebi kendimizi anlatmaya gelmedik sizleri anlamaya anlatmaya geldik, ama bu şehri kültür ve turizm şehri yapacağız sizlerle birlikte tekrar 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutluyorum.?

 FEDERASYON BAŞKANI ÇELİK, ?BASININ KALBİ ŞANLIURFA´DA ATIYOR?

       Basının kabinin bugün Şanlıurfa´da attığını belirten Güneydoğu Anadolu  Gazeteciler Federasyonu Başkanı Mehmet Çelik, 9 ilin cemiyet başkanı ve yönetim kuruluyla beraber Şanlıurfa´da olduklarının mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Belediye başkanlarına ve valiye seslenen Federasyon Başkanı Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü;

?Biz gazeteciler olarak bu gün basının kalbi Şanlıurfa´da atıyor. Çünkü 9 ilin cemiyet başkanları ve yönetim kurulu üyeleri birlikte Urfa´dayız. Urfa´nın değerli yöneticileri, valisi, belediye başkanlarıyla,  bir aradayız.  Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu olarak 600 dolayında bir üyemiz var bu 600 üyenin yarısından fazlası  sarı basın kartı sahibi. Türkiye genelinde 8 federasyondan birisiyiz ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonun bir ayağız. Yani Türkiye´nin kendi alanında en yüksek meslek çatı örgütünün bir parçasıyız.  Basın temsilcilerinin, gazetecilerin teşkil ettiği en yüksek meslek  çatı örgütü olan Türkiye  Gazeteciler konfederasyonun 25 bin üyesi bulunuyor.  GGF´yi bu  çatı altında en iyi şekilde temsil etmeye çalışıyoruz. Belediye başkanlarına ve valilerimizin, yerel gazeteleri güçlendiren, yatırım ihalelerinin  ilan yolu yapılaması konusunda gerekli yerlere talimat vermelerini istiyoruz. Bu hem devletin yararına olacak, hem de gazetelerin ayakta kalmasını sağlayacaktır. Gazeteci ve idarecilerin günlerini kutluyor, dereceye giren gazetecileri de tebrik ediyorum ?dedi

CEMİYET BAŞKANI GÜLEBAK, ?BASIN MİLLİ İRADENİN DÖRDÜNCÜ KUVVETİ?

Basın mensuplarının milli iradenin dördüncü kuvveti olduğunu aktaran Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Tahir Gülebak, ayrıca basının demokrasimizin gelişmesi ve yaşamasındaki en önemli unsurlardan biri olduğunu söyledi.

Basın mensuplarının gününü kutlayan Cemiyet Başkanı Gülebak, cemiyet olarak bir çok faaliyete imza attıklarını belirterek şunları söyledi;

?Ülkemizin dördüncü kuvveti olan basınımızın özgür ve kalemine sadık, yeni bir yıl geçirmesini dileyerek sözlerime başlamak istiyorum. Kamuoyunun, doğru, tarafsız ve eksiksiz bilgilendirmesi adına büyük bir fedakârlık örneği sergileyerek kutsal bir görevi icra eden basın mensuplarının, milli irademizin dördüncü kuvveti olduğu gibi demokrasimizin gelişmesi ve yaşamasındaki en önemli unsurlardan biridir.

İçişleri Bakanımız Süleyman Soylunun destekleriyle "Basın Mensupları Gönül Elçisi" projesi kapsamında Güneydoğu´dan 30´a yakın gazeteciyle Karadeniz Bölgesinde yerel yönetimlerle bir araya geldik.

Karadeniz bölgesinden görev yapan 40 basın mensubunu Şanlıurfa´mızda ağırlayarak.  Şanlıurfa turizmine katkı sağladık. Karadenizli kardeşlerimiz memleketlerine giderek Şanlıurfa´mızı bir hafta boyunca kaleme aldı. Vatanına, milletine ve devletine bağlı Türk Basını,  Suriye´de yaşanan olayları kamuoyuna aktarmak için geldikleri Akçakale sınır hattında onları ziyaret edip eksiklerini gidererek baklava ikramında bulunduk.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününde, Türkiye genelinde çalışan basının durumunu göz önüne alırsak sektör çalışanlarının maddi ve manevi imkânsızlıklar içerisinde kıvrandıklarını bütün kamuoyu bilmektedir. Şanlıurfa´mızda çalışan gazeteci arkadaşlarımızın, asgari ücret dahi alamadan maddi imkânsızlıklar içinde görevlerini yapmaya çalıştıklarını görmekteyiz. Özellikle sahada çalışan Gazeteci arkadaşlarımız çeşitli sözlü ve fiili şiddete maruz kalmaktadırlar. Şiddet olaylarının sonuna kadar takipçisi olacağımızı, bu sektörde çalışan meslektaşlarımızın 24 saat yanlarında olacağımızı ve haklarını sonuna kadar savunacağımızın bilinmesini istiyorum.? Dedi.

      Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu 1. Geleneksel Gazeteciler yarışmasında dereceye giren gazetecilere ödülleri verilirken bu yıl  5.´si düzenlenen gecede Urfalı sanatçı İshak Demir ve Ebubekir Çimen sahne almasıyla gazeteciler doyasıya eğlendi.

 


KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ