GÜVERCİNLERİNE SERVET HARCIYOR

YAŞAM
12-06-2021 11:13   Güncelleme : 12-06-2021 11:15
Google News

Mardin’de, güvercin meraklısı Tufan Kırmızıoğlu, 250 bin TL değerindeki 100 güvercine yıllık 20 bin TL masraf yapıyor.

GÜVERCİNLERİNE SERVET HARCIYOR

Mardin’de, güvercin meraklısı Tufan Kırmızıoğlu, 250 bin TL değerindeki 100 güvercine yıllık 20 bin TL masraf yapıyor. Evinin damında 40 TL değerinde güvercin yuvası yapan Kırmızıoğlu, bütün serveti güvercinleri olduğunu ifade etti.

Mardin'de, kamu kurumunda memur olarak görev yapan Tufan Kırmızıoğlu (46), 36 yıldır güvercin besliyor.

Yaklaşık 250 bin TL değerinde 100 güvercini için evinin bitişiğinde 40 bin lira harcayarak, özel odalı alan yaptıran Kırmızıoğlu, kuşlarının beslenmesi ve ilaç masrafları ile birlikte için her yıl 20 bin liraya yem aldığını söyledi.

Kırmızıoğlu, "Her akşam onları Mardin semalarında uçurmak, bana büyük keyif veriyor. Dedem, babam ve amcam da güvercin besliyordu. Ben de oğluma güvercin beslemeyi öğretiyorum. Benden sonra kuşlara o bakacak" dedi.

Mardin'de yaşayan Tufan Kırmızıoğlu, dedesinden babasına, babasından da kendisine geçen güvercin sevgisini şimdi oğluna aşılıyor. Servet değerindeki 100 güvercini için 40 bin liraya özel oda yaptıran Kırmızıoğlu, yem için de her yıl 20 bin lira harcıyor. Kırmızıoğlu'nun birbirinden değerli güvercinleri arasında, Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in beslediği 'Miro' cinsi güvercin de bulunuyor.

 

 

Ailece hiçbir zaman güvercinleri ticari amaç için kullanmadıklarını anlatan Tufan Kırmızıoğlu, "Öyle kuşlarım var ki çiftine 20 bin lira veriyorlar ama satmıyorum çünkü bu işin ticaretini yapmıyorum. Hayatım boyunca güzel bir kuş satmadım. Onlara bakarak, besleyerek ve uçurarak stres atıyorum, mutlu oluyorum" dedi.'

Çocuklarım gibi bakıyorum

Küçüklüğünden beri güvercin tutkusu olduğunu dile getiren Kırmızıoğlu, "10 yaşından beri Mardin güvercinlerini besliyorum. Şu anda elimdeki bu kuşların çiftine 20 bin lira verdiler ama satmıyorum. Kuşlarımı her zaman kalpten besliyorum. Ne ihtiyaçları var ise karşılıyorum. Ortalama 100 güvercinim var. Toplam değeri 250 bin lira civarındadır. Bütün servetimi güvercinlere yatırdım. Mesela; Mardin'de 'Rasasi' adı verilen bir kuşum var ama ülke genelinde buna 'Demiri' diyorlar. Özelliği ise boğaz etrafındaki bordo tüylerdir. Kaliteli bir güvercindir. Bir de Saddam Hüseyin'in beslediği kuşların aynısı var. 'Miro' dediğimiz bu kuş, çok kıymetlidir. Bunların fiyatı, kuşun kalitesine göre 20 bin liradan başlar ve 70 bin hatta 100 bin liraya kadar gider. Çok değerli kuşlardır ama ben satmıyorum. Bunların bakımı da maliyetli. İlacı, yemi, yıllık ortalama 20 bin liraya mal oluyor. Kendi boğazımdan kesip onlara veriyorum ama mutluyum, stresimi atıyorum. Bunların sayesinde huzurluyum" diye konuştu.