Hizmet Sektörü Yeter dedi

YAŞAM
21-05-2021 22:52   Güncelleme : 21-05-2021 22:55
Google News

Mardin’de Türkiye Gastronomi Yeme İçme Ve Eğlence İşletmecileri Federasyonu yazılı basın açıklaması yaptı,

    Hizmet Sektörü Yeter dedi

Yazılı Basın açıklamasında, sektörel bazda yaşanan sıkıntılar, yeme, içme ve eğlence sektöründe yatırım yapan, işleten ve çalışanlarının günah keçisi  ilan edildiğini ileri sürüldü.

Türkiye Gastronomi Yeme İçme Ve Eğlence İşletmecileri Federasyonu (TURİFED) yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

“Biz;  Covid 19 adında dünyaya musallat olmuş bir virüsün ülkemizdeki günah keçisi ilan edilmiş “yeme içme ve eğlence”  sektörünün vatansever evlatları yatırımcıları işverenleri emekçileriyiz.

İşvereniyle, çalışanıyla, tedarikçisi ve aileleriyle ülkemizde 10 milyon kişiyiz.

VE BİZLER CEVAP BEKLİYORUZ!! NEDEN!!!.

“Yeme içme işletmelerinin ana bulaş kaynağı olduğu ile ilgili hiçbir bilimsel veri yok ama sadece biz kapalıyız neden!!!!!!!! Tüm batı ülkeleri tam kapanırken ve şuan her yer açılmışken sadece Türkiye’de  bir tek bizim sektörümüz kapatıldı neden!!!!!!!! Ülkenin %90’ı açık, toplu ulaşım, fabrikalar, pazarlar, marketler, avm’ler, havayolları  kapalı ortamdaki ofisler faaliyetlerine devam ederken, bizim sektörümüzdeki kimi işletmeler 15 aydır kimi işletmeler  9 aydır  kapalı. Neden!!!!!!!!  Aksine devlet sadece bizi kapatıp  hiçbir alacağından vazgeçmedi !!!! Neden!!! Turizmin ayrılmaz parçası olan sektörümüzde çalışan personelimiz  aşı önceliği alamıyor!!! Neden!!! Ülkede turizm deyince sadece oteller ve acenteler akla geliyor!!!! Neden!!! Ülkede 70bin işletme iflas etti!!!!  Yüzlerce işletmeci, çalışan, müzisyen intihar etti!!!! Birikmişimizi kaybettik, varımızı yoğumuzu kaybettik, borç batağındayız!!!! Ölüme terk edildik !!!! Neden!!! Sektörde en çok istihdamı sağlayan, kanunlara harfiyen uyan, kayıt dışı faaliyetlere asla tenezzül etmeyen, vergisini, işçisinin sosyal güvencesini günü gününe yatıran bizim gibi orta ve büyük ölçekli işletmeler hiç bir destek paketinden faydalanamadı  neden!!!!  Yeter artık, duyun sesimizi!!! İşyerlerimizi açın!!!!Personelimizi aşılayın!!!!! Bize destek verin!!!!İşletmelerin kira sorununu çözün!!! 2021 yılı yapılandırma ödemelerini – kredi ödemelerini – ssk ve vergi ödemelerini 2022 yılına öteleyin!!! Bizim işletmelerimize de 2 yıl geri ödemesiz faizsiz can suyu kredisi verin!!!