Huzur, Mardin`de kültür ve sanatı canlandırdı

GÜNDEM
12-12-2014 12:39
Google News

- IŞİD bahanesiyle 6-7 Ekim`de düzenlenen izinsiz gösteriler nedeniyle gerçekleştirilmesi planlanan çok sayıda etkinliğin ertelendiği ya da iptal edildiği Mardin`de kültür ve sanat faaliyetleri sağlanan huzur ortamıyla yeniden canlandı

Huzur, Mardin`de kültür ve sanatı canlandırdı

Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Mardin, düzenlenen kültür ve sanat etkinliklerindeki artışla dikkati çekiyor.

IŞİD bahanesiyle 6-7 Ekim`de düzenlenen izinsiz gösteriler nedeniyle gerçekleştirilmesi planlanan çok sayıda etkinliğin ertelendiği ya da iptal edildiği Mardin`de kültür ve sanat faaliyetleri sağlanan huzur ortamı ile yeniden canlandı.

Devlet Opera ve Balesi`nin (DOB) 2014-2015 sezona geçen ay verdiği konserle başladığı Mardin`de her hafta tiyatro oyunlarının sahnelenmesinin yanı sıra düzenlenen sokak festivalleri ve gösteriler de sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

- "Ertelenen etkinlikler yeniden başladı"

Mardin Sanat Tiyatrosu Derneği Başkanı Mehmet Veysi Bora, bölgede yaşanan gerginliklerin kültür ve sanat etkinliklerini etkilediğini söyledi.

Yaklaşık 2 yıldır devam eden çözüm süreciyle Güneydoğu`da hiç olmadığı kadar kültürel ve sanatsal faaliyetlerin gerçekleştirildiğini ifade eden Bora, bölgedeki huzur ortamında polisler ve askerler de dahil toplumun tüm kesimlerinin mesai saatleri dışında aktivitelere katılabildiği bir ortamın yaşandığını belirtti.

Bora, bir süre önce meydana gelen olayların sezonun açılışında gecikmeye neden olduğuna işaret ederek, "Çok sayıda etkinlik ertelenmişti. Güvenlik nedeniyle ertelenen etkinlikler yeniden başladı. Güvenli olmadığı gerekçesiyle sanatçılar bölgeye gelirken tedirginlik duydu. Hala da bu psikolojiden kurtulmayan belli bir kesim var" dedi.

- "Etkinlik sayımız 3 kat arttı"

"Çözüm sürecinden önce zorla ikna edilmek suretiyle bölgede yapılan etkinlikler huzur ortamında rahatlıkla gerçekleşiyor. Geçmişte ayda bir kez Mardinli sanatseverlerin karşısına çıkarken bu süreçle etkinlik sayımız 3 kat arttı" diyen Bora, Mardin`in ve bölgenin bu tür etkinliklerle adından söz ettirmesini istediklerini kaydetti.

Sahnelenecek tiyatro oyunu için kente gelen sanatçı Cem Davran, bu toprakları çok önemsediğini anlatarak, Türkiye'nin her bölgesinin olduğu gibi Güneydoğu Anadolu Bölgesi`nin de sanat ve tiyatro ile buluşmayı hakkettiğini kaydetti.

Davran, 37 yıldır sahnelerde olduğuna dikkati çekerek, Türkiye`nin tüm bölgelerine turneye gittiğini, ancak en çok bu bölgeye yapılan turnenin kendisini heyecanlandırdığını aktardı.

- "Bölge insanıyla gönül, ırk ve ruh birliğimiz var"

"Bu bölgedeki insanlarla, kardeşlerimle buluşmayı çok önemsiyorum. Çünkü bölge insanıyla gönül, ırk ve ruh birliğimiz var. Tüm sorunları aşabilmenin en önemli yolu sanattır. Dünya bunu böyle çözmüş biz de böyle çözeceğiz" ifadelerini kullanan Davran, şunları dile getirdi:

"Özellikle bu bölgede tiyatro ve sanatın yeşermesi gerekiyor. Zira kaynağı burası. Aslında bütün kırgınlıkları, kızgınlıkları, hatta anlaşmazlıkları bir tek sanat yoluyla çözebileceğimize inanıyorum."

Sanatçı Atiye de, Mardin`e ilk kez geldiğini ifade ederek, gördüğü ilgiden duyduğu memnuniyetle ili en kısa zamanda yeniden ziyaret etmek istediğini belirtti.

Vatandaşlar da ilde özlem duydukları kültür ve sanat etkinliklerinin sık sık düzenlenmesinden mutluluk duyduklarını, fırsat buldukça katıldıkları etkinliklerin artarak devam etmesini beklediklerini dile getirdiler.