İl Emniyet Müdürlüğünden Huzur Buluşmaları

ASAYİŞ
31-01-2020 09:13
Google News

Mardin İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, İlçelerde gerçekleştirdiği huzur toplantılarına vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor

İl Emniyet Müdürlüğünden Huzur Buluşmaları

Mardin İl Emniyet  Hakan Çetinkaya  her hafta bir ilçeyi ziyaret ederek, muhtarlar, sivil toplum kuruluşları, kamu görevlileri ve vatandaşların katıldığı güven ve huzur toplantılarının 5. Si Savur İlçesinde gerçekleşti. Toplantıya  Savur Cumhuriyet Savcısı Pınar Dinçer Okay,  mahalle muhtarları, kamu görevlileri ve vatandaşlar katıldı.

      Savur İlçe Emniyet Müdürü Volkan Uslu´nun İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya ve katılımcılara, son iki yılda ilçedeki asayiş olaylarını içeren brifing verildi. 85 kişiye 1 polis düştüğünü bununda Türkiye ortalamasına uygun bir rakam olduğunu belirten Uslu ilçeye bağlı 41 mahalle bulunduğunu, polis mıntıkasında 5.746 , jandarma bölgesinde ise 21.585 kişinin ikamet ettiğin söyledi. İlçede 15 hareketli olmak üzere 34 mobesse  ve 2 adet plaka tanıma kamerası ile asayişin kontrol altına alındığını, son iki yılda 2 kişinin teröre yardım ve yataklıktan gözlem altına alındığı, yine 2 yılda 119 yaralamalı trafik kazası meydana geldiğini ve ölümlü trafik kazasına ise rastlanmadığını bildirdi.

     Mardin İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, güven, huzur ve asayiş toplantılarının 5.sini Savur ilçesinde gerçekleştirdiklerini söyledi.

     Çetinkaya ? Verilerden de anlaşılacağı gibi Savur ilçemiz huzurlu bir ilçe. Asayiş ve trafik olaylarının az olduğu bir ilçe. Güvenlik sorunu sokakta rahat dolabildiğimiz, çocuklarımızın sokakta rahat, güven içinde huzurlu gezmeleri ile ölçebiliyoruz. Ölçemediğimiz şeyi yönetemeyiz. Kolluk hizmetlerini iki aşamada değerlendirebiliriz. Suç öncesi önleyici bir takım faaliyetler var, Motorize ekipler, devriye görevi, nokta nöbetleri gibi. Bunlar caydırıcı önlemler. Korucu aile hekimliği gibi. Olay olmadan önce önlem alınıyor. Ve adli kolluk, suç işlendikten sonra müdahale etmek, olayın büyümesini önlemek ve adli makamların talimatlarını yerine getirmektir? dedi.

          Çağdaş Polislik anlayışındayız

     Güven ve huzur ortamının birlikte hareket edildiği zaman daha etkin bir şekilde korunduğuna inandığını kaydeden Çetinkaya? Esnafın ihtiyaçlarını, muhtarların ve vatandaşların önerilerini, okul yönetici ve müdürlerinin, öğrencilerin geleceğine dönük hassasiyetlerine önem veriyoruz. Bizim göremediğimiz, kendi resmimizin, kamusal kapasitemizin ortaya koyamadığımız  veya göremediğimiz eksiklerimizi sizden gelecek soru ve önerilerle yönlendirirseniz, daha iyi hizmet verme gayretine gireceğiz. Risk tespit edilen okullarda, kamera sisteminin emniyet sistemi ile entegre edilmesinde yarar var.? Dedi.

                   Anne ve babalara iş düşüyor

        Gerek uyuşturucu gerekse eğitimin konusunda ailelere büyük görevler düştüğünü hatırlatan İl Emniyet Müdürü Çetinkaya  ?Eğitimin ve uyuşturucuya karşı mücadelenin en etkilisi aile ortamında  ve okullarda yapılandır. Aileler çocuklarını takip etmeli. Gerekirse pedagog ve psikolog desteği almalı. Polisiye uygulamalarla öğrencilere dönük yapılan  mücadelenin zaman zaman gençlerin farklı yönde algılanmasına neden olabiliyor. Emniyet olarak uyuşturucu kaçakçılarına karşı, torbacılara karşı amansız bir mücadelemiz var. Narkotik ekiplerimiz okul çevrelerinde gerekli yerlerde konuyu hassasiyetle takip ediyor. Okul müdürlerine, ailelere ve sivil toplum kuruluşlarına bu konuda büyük görev ve sorumluluklar düşüyor. Uyuşturucuya karşı topyekun bir mücadelenin gerekliliğine inanıyorum? şeklinde konuştu.

      Toplantıya katılan muhtarlar ve vatandaşlar mahallelerinde karşılaştıkları, elektrik kesintileri ve su şebeklerinden kaynaklanan sıkıntılarını da İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya´ya yetkililere iletmesi talebinde bulundu.