Kızıltepe’de Oda Kültürü

YAŞAM
05-05-2021 08:29   Güncelleme : 05-05-2021 08:41
Google News

Mardin ve ilçelerinde, geçmişten gelen “Oda Kültürü” devam ediyor

Kızıltepe’de Oda Kültürü

          Mardin, İlçe  ve Köylerinde, aşiret liderlerinin ve kanaat önderlerinin, belli zamanlarda aşiret mensuplarını, başka yerden gelen misafirleri ağırlamak için özel bir mimari yapı ile inşa edilen  “Oda Geleneği” halen devam ediyor. Oda’nın donanımı, büyüklüğü ve olmazları arasında saray mangalları ve “mırra” denilen acı kahve.

        Kızıltepe ilçesinde, iş insani ve siyasetçi İbrahim Şimşek, yeni yaptırdığı 5 katlı evinin giriş bölümünü, özel donatarak “Oda hizmeti” vermeye ayırdı. Kızıltepe ve çevresinde yaşayan ve nüfusu yüksek olan Tat köylerinin kanat önderlerinden olan İbrahim Şimşek, bölgede oda’ların; eğitim, adap, terbiye, ve saygı kurallarını bünyelerinde barındırdıklarını söyledi. Şimşek “ Aşiret odaları birer eğitim kurumu gibidir. Oda’lar, toplum içinde nasıl oturulacağını, nasıl konuşulacağını, gelen misafirlere ve büyüklere nasıl davranılacağını yaşayarak, toplumsal kurallar ve adabın öğrenildiği yerlerdir. Köye gelen bürokratlar ve misafirlerin ağırlandığı yerler olmakla birlikte, köylülerin veya mahallilerin bir araya gelerek, ekinlerini, ekonomik durumlarını, sorunlarını anlattıkları ve çözüm aradıkları yerler Oda’lardır. Davranışlarıyla örnek teşkil edenlere, “Oda terbiyesi” ile büyüdü diyoruz” dedi.

        Ziraat Fakültesi istiyoruz

      Kızıltepe ve çevresinde binlerce dekar alan tarım arazilerinin bulunduğuna dikkat çeken Şimşek, gelenekçi yöntemlerle tarım yapma devrinin geride kaldığını, ilçede açılacak Ziraat Fakültesinin tarımı şahlandıracağını sözlerine ekledi.