USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
YAŞAM

Manastırda Zeytin Hasadı...

Deyrulzafan Manastırı çevresinde bulunan 5 bin zeytin ağacında hasat başladı.

Manastırda Zeytin Hasadı...
24-10-2017 22:45
Google News

   Geçtiğimizi günlerde ?Zeytin Gen Bahçesi? kurulan Deyrulzafaran Manastırı çevresinde  5 bin dolayında zeytin ağacında hasat başladı. Deyrulzafaran Manastırı Bakım Onarım ve Yaşatma Derneği  Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yılmaz Hiçbezmez, bölgenin en kaliteli zeytinin bu topraklarda yetiştiğini söyledi.

          Harran Üniversitesi ile ortak bir çalışma yaptıklarını ifade eden Hiçbezmez  ? 4 bin 500 tane zeytin ağacımız var. Bu sene  20 ila 25  ton arasında bir hasılatımız oldu.  Yeni toplamaya başladık. Yarısını sofralık zeytin olarak işleyip gönderiyoruz.  Yarısını da yağlık olarak ayırıp zeytinyağı haline getirip onuda piyasaya sürüyoruz. Üst düzey bir kalitemiz var. Biz bir ödül aldık, zeytinyağı kalite ödülü aldık. Kalitemiz oldukça yüksek. 4 tane zeytin çeşidimiz var, Ayvalık, Gemlik, Domat ve yeni bir tırtırlı çeşdimiz var. Harran üniversitesi ile birlikte bir çalışmamız oldu. Onlarla birlikte burada güzel bir gen bahçesi kurduk. Bütün bölgenin zeytinlerinin genlerini bulup, çoğaltıp inşallah bölgeye hayırlı bir iş yapmış olacağız. 4 bin 500 tane üzüm ağacımız var, 9 bin tane badem ağacımız var, nar ağaçlarımız var. Her geçen gün Manastırın etrafına   meyve ağacı dikmeye devam edeceğiz.? Dedi.

      Hiçbezmez yetiştirdikleri  yeşil zeytini iç piyasada ve İstanbul´da bulunan Süryani cemaat üyelerine sattıklarını sözlerine ekledi.


ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ