USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
GÜNDEM

Mardin Belediyesinin Elektrikleri Kesildi

-MARDİN BELEDİYESİ 4 MİLTON ELEKTRİK BORCUNU ÖDEYEMEYİNCE ELEKTRİKLERİ KESİLDİ. BELEDİYE DE HİZMETLERİN AKSAMAMASI İÇİN JENARATÖR DEVREYE SOKULDU

Mardin Belediyesinin Elektrikleri Kesildi
14-01-2014 13:50
Google News

         Mardin Belediyesi hizmet binasının Dicle EDAŞ'a olan 4 milyon 284 bin TL elektrik borcu yüzünden elektrikleri kesildi. Bir haftadan beri elektrikleri kesilen Mardin Belediyesi enerji ihtiyacını jeneratörler üzerinden gidermeye çalışıyor.

Mardin`de 9 ilçe ve belde belediyelerinin de borçlarını ödeyemediği takdirde önümüzdeki günlerde elektriklerinin kesileceği ifade ediliyor. Mardin Belediyesi Çarşamba gününe kadar elektrik borçlarını ödemediği takdirde içme suyu şebekesinin elektriği kesileceği ve bütün Mardin halkının susuz kalacağı belirtildi.

6 İLİN BELEDİYESİNİN DAHA ELEKTRİKLERİ KESİLECEK

Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan Mardin, Diyarbakır, Batman, Siirt, Şırnak ve Şanlıurfa olmak üzere 6 ilin belediyesi ve bu illere bağlı ilçe ve beldelerin de elektrikleri borçları yüzünden kesilmelerinin söz konusu olduğu belirtiliyor.

BİR  HAFTADIR MARDİN BELEDİYESİ`NİN ELEKTRİKLERİ KESİK

Mardin Belediye Başkan Vekili Murtaza Varlık, Dicle EDAŞ Dağıtım şirketine birikmiş elektrik borçlarının bulunduğunu ve belediyenin maddi sıkıntılarından dolayı ödeme yapamadıkları için elektriklerinin kesildiğini söyledi.

Kesinti nedeniyle hizmetlerinin aksadığını ifade eden Varlık, "Dicle EDAŞ Dağıtım şirketi ile yaptığımız bir ön görüşme mutabakat anlaşması var. 13.09.2013 tarihinde yapılan mutabakatta aylık tahakkuklara ilişkin aylık tahakkuk eden fatura toplamlarının asgari 200 bin TL ödenmesi karşılığında elektrik enerjisinin kesilmeyeceğine ilişkin mutabakat 2014 Mart ayına kadar devam ediyor. Fakat buna rağmen elektriklerimiz kesildi. İçme suyu dağıtım şebekesinin elektriği kesilirse bütün Mardin susuz kalacak. Mardin halkını perişan etmeye hakkımız yok. Bu konuda Dicle EDAŞ yetkilileri ile anlaşma görüşmelerimiz vardır" dedi.

"DİCLE EDAŞ'IN ABONELERİNDEN 70 MİLYON TL ALACAĞI VAR"

Dicle EDAŞ Elektrik Perakende Satış Yöneticisi Ekrem Yalçın, Mardin Belediyesi`nin birikmiş olan elektrik borcu yüzünden belediyenin hizmet binasının elektriklerini kesmek zorunda kaldıklarını belirterek, Mardin merkez olmak üzere 9 ilçe ve belde belediyelerin elektrik borçlarının bulunduğunu ve bunları da ödemedikleri takdirde elektriklerini kesmek zorunda kalacaklarını ifade etti.

Mardin genelinde abonelerden 70 milyon TL elektrik borcu alacaklarının bulunduğunu belirten Yalçın, "Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan illerde belediyelerin birikmiş elektrik borçları var. Bazı belediyeler hiç elektrik borcu ödememiş durumdadır. Bu sadece Mardin ile sınırlı değil. Bize bağlı iller arasında Şanlıurfa, Diyarbakır, Siirt, Batman ve Şırnak illeri de var ve bu illerin merkez belediyeleri ve ilçe ile belde belediyelerinin de elektrik borçları var. Bunlar da ödemedikleri takdirde elektriklerini kesmek zorunda kalacağız" dedi.

Dicle EDAŞ olarak geçen yılın Haziran ayından itibaren elektrik dağıtım ihalesini aldıklarını bu süre zarfında Mardin belediyesi ile yaptığımız ön görüşme mutabakatı metni ödenmesi gereken rakam üzerine anlaşma yaptıklarını ifade eden Yalçın, şöyle devam etti: "Ancak belediyenin yüksek borcu nedeniyle elektriklerini kesmek zorunda kaldık. Burada herhangi bir art niyet aramasın. Biz de bir ticari kurum olarak çalışıyoruz. Eğer borçlarımızı zamanında tahsil edemezsek bu kurum çalışamaz hale gelir. Bizim devlete verdiğimiz teminatlarımız var yükümlülüklerimiz yerine getirmediğimiz takdirde bunların hepsi yanar."

Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş. (DEPSAŞ) Aralık ayında yaptığı açıklamada Güneydoğu`da bu çerçevede borcunu ödemeyen 217 bin abonenin elektriğinin kesileceğini duyurmuştu.


ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Beşiktaş614+8
2Trabzonspor614+7
3Hatayspor613+9
4Fenerbahçe613+4
5Altay612+4
6Konyaspor612+4
7Alanyaspor612-3
8Fatih Karagümrük611+5
9Kayserispor610+2
10Gaziantep FK680
11Galatasaray68-1
12Sivasspor66-1
13Adana Demirspor66-3
14Yeni Malatyaspor66-6
15Göztepe65-3
16Kasımpaşa65-3
17Antalyaspor65-4
18Başakşehir FK63-3
19Giresunspor61-7
20Çaykur Rizespor61-9
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ