Mardin`de, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlandı.

GÜNDEM
01-05-2014 15:25
Google News

Yenişehir Mahallesinde Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları, partilerin temsilcilerinin ve işçilerin yürüyüşüyle başlayan kutlamalara Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım ve ilçe belediye eş başkanlarının katı

Mardin`de, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlandı.

Etkinlikte konuşan Belediye Başkanı Türk ,1 Mayıs`ın çok önemli bir bayram olduğunu söyledi. Dünyada zulme karşı büyük mücadelelerin verildiğini zulme karşı direnenlerin her zaman anıldığını zulmü yapanların ise dünyada kimse tarafında tanınmadığını belirten Türk şunları söyledi: ' Ama zalimler bugün anılmıyor. Eğer biz halkımıza hukukumuza özgürlüğümüze sahip çıkmaksak inanın ki zalimler yinede bizi ezecektir. Bize hak vermeyecektir. Hakkımızı tanımayacaktır. Bu nedenle biz bugünü bir bayram olarak görmüyoruz. Bugün bir dayanışma günüdür. Bugün halkların kucaklaştığı bir gündür. "dedi

Tertip Komitesi adına konuşan KESK Dönem sözcüsü Hamdullah Yıldırım Mardin`de farklı etnik yapılan yer aldığını herkesin 1 Mayıs bayramını kutladıklarını kaydetti.

Yıldırım " Taleplerimizle rengarenk bayraklarımızla türkülerimiz ile halaylarımız ile tek yüreğiz. Bizler insanca onurlu bir yaşam istiyoruz. Bu yüzden taşeron çalıştırma esnek çalıştırmayla köle olmaya direniyoruz" dedi. Konuşmaların ardından çeşitli guruplar konser verdi.

Vali Cengiz`den Emek Ve Dayanışma Günü Mesajı

Mardin Valisi Ahmet Cengiz, ise Emek ve Dayanışma Günü İle ilgili bir Kutlama Mesajı yayımladı.

Vali Cengiz mesajında şunlara değindi: " Bilindiği üzere Ülkemizde 5892 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla '1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü' olarak ilan edilmiş ve bu tarihten itibaren kutlana gelmiştir. Emeğe ve emekçiye saygının, dayanışma ve beraberliğin hakim olduğu bir medeniyetin bireyleri olarak Mardin'de de tüm çalışan ve emekçilerimiz tarafından 'Emek ve Dayanışma Günü'nün bir demokrasi şöleni içerisinde kutlanması temel arzumuzdur. Çalışan ve emekçilerimiz tarafından 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün adına yaraşır bir şekilde kutlanmasını diler, bu vesileyle tüm emekçilerimize aileleriyle mutlu yarınlar temenni ederim."