Mardin`de 19 Mayıs Kutlamaları

GÜNDEM
19-05-2015 09:43
Google News

Mardin Valiliği bahçesindeki Atatürk Anıtı`na çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı`nın okunması sonrası Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürülüğü`nce düzenlenen yürüyüşte öğrenciler, Gençlik Merkezi`ne kadar yürüdü.

Mardin`de 19 Mayıs Kutlamaları

Mardin Valiliği bahçesindeki Atatürk Anıtı`na çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı`nın okunması sonrası Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürülüğü`nce düzenlenen yürüyüşte öğrenciler, Gençlik Merkezi`ne kadar yürüdü.

Buradaki tören, öğrencilerin şiir okuması, müzik dinletisi, halk oyunları ve wushu takımının gösterisi ile devam etti.

Vali Ömer Faruk Koçak, AK Parti Mardin Milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey ve 72. Mekanize Piyade Tugayı Komutanı Tuğgeneral Celalettin Çoban, çeşitli spor dallarında düzenlenen müsabakalara dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi.

Öğrencilerin hazırladığı resim sergisini gezen Vali Koçak, burada yaptığı açıklamada, 19 Mayıs`ın, Türk milletinin yenilmez karakterini temsil ettiğini dile getirdi.

Hürriyetin kıymetinin bilinmesi gerektiğini ifade eden Vali Koçak, şöyle konuştu:

"Hürriyet büyük bir nimet. İnsan bazen elinde bulunan kıymetini bilmez. Başka milletlerin boyunduruğu altına girmiş olanların inançlarını, hürriyetleriyle beraber zenginliklerini, istikballerini, en önemlisi insanlıklarını kaybettiklerini görürüz. Biz de sahip olduğumuz bu hürriyetin kıymetini bilip bundan sonraki bütün işlerimizde sahip çıkmamız gerekiyor."

Kızıltepe 

 

Mardin`in Kızıltepe ilçesinde, 19 Mayıs Atatürk`ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı törenle kutlandı.

 

Kızıltepe Kaymakamlık binası önünde düzenlenen törende, Atatürk anıtına çelenk sunulmasından sonra saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

 

Program, Kızıltepe Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, vatandaş, öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla Süleyman Solhan İmam Hatip Lisesi`nde devam etti.

 

Törende konuşan Kızıltepe İlçe Gençlik ve Spor Müdür Vekili Mahmut Akdağ, "19 Mayıs 1919`da ilk bağımsızlık ateşini yakan Atatürk, yapmış olduğu çalışmalar ve gerçekleştirdiği kongreler ile Kurtuluş Savaşı`nı O`na inanan milleti ile birlikte sürdürmüş. Kazanılan bu zaferin devam etmesi ve vatanımızın kalkınması için gençlere olan güveni sebebiyle de bu günü siz gençlerimize armağan etmiştir. Gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak sizler, her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan sevgi, barış ve hoşgörü anlayışı içinde tüm sorunların üstesinden gelecek, birlik içinde hareket ederek, geleceğin lider ülkesi Türkiye`yi daha güçlü bir hale getireceksiniz" şeklinde konuştu.

 

Kutlamalar, öğrencilerin spor ve folklor gösterileri, müzik ve şiir dinletisi ile devam etti.

 

Tören, çeşitli dallarda düzenlenen yarışmalarda ve Kaymakamlık kupasında dereceye giren öğrenci ve takımlara ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.