USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
SAĞLIK

Mardin'de Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı başladı

Vali Mahmut Demirtaş "Uyuşturucu ile mücadelemiz, ekiminden üretimine, bulundurulmasından alış satışına ve kullanımına kadar pek çok alanı kapsıyor. Tüm bu alanlarda polisimizle jandarmamızla istihbarat birimlerimizle yoğun bir mücadele yürütüyoruz"

  Mardin'de Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı başladı
12-04-2022 19:19
12-04-2022 19:27
MARDİN
Google News

        Valilik koordinasyonunda uyuşturucu, alkol, tütün, davranışsal bağımlılık konularına yönelik genel durum ve değerlendirmelerin “Ben Olsaydım” teması altında ele alındığı ve Mardin'de bağımlılık ile mücadeleyi güçlendirmek amacıyla Bağımlılıkla Mücadele Çalıştay’ı başladı.

  İl Sağlık Müdürlüğü Konferans salonunda düzenlenen çalıştaya, Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Aydın Turhan, Vali Yardımcısı Birkan Tatlısöz, İl Emniyet Müdürü Mahmut Karabulut, İl Jandarma Komutan Yardımcısı Albay Şener Şen, kurum amirleri ile ilgili kurumlardan çalışanlar katıldı

Çalıştayda konuşan Vali Mahmut Demirtaş, Vali Mahmut Demirtaş, bağımlılığın, sosyal, psikolojik ve fizyolojik olarak bireylerin sağlığını bozarak ülkeleri tehdit eden bir halk sağlığı problemi olduğunu belirtti.

Fiziksel ve ruhsal bağımlılıkla mücadelenin bütüncül, sistematik ve etkili bir yaklaşımla yürütülmesi gerektiğini dile getiren Vali Demirtaş; şunları söyledi:

“Uyuşturucu ile mücadelemiz, ekiminden üretimine, bulundurulmasından alış satışına ve kullanımına kadar pek çok alanı kapsıyor. Tüm bu alanlarda polisimizle jandarmamızla istihbarat birimlerimizle yoğun bir mücadele yürütüyoruz.  İster fiziksel ister ruhsal olsun bağımlılıkla mücadelenin bütüncül, sistematik ve etkili bir yaklaşımla yürütülmesi gereken bir süreç olduğu aşikârdır. Bu süreçte etkin bir mücadele için ortak bir dil ve çalışma pratiği benimsenmeli, farklı aktörlerle iş birliği içerisinde hareket edilmelidir. Tıbbi, psikolojik, sosyolojik, ekonomik, adli yöntemler ile iletişim yöntemlerinin birbirini destekleyici ve tamamlayıcı biçimde kullanılması da büyük önem arz etmektedir. Bağımlılıkla mücadelenin en önemli başlığını kuşkusuz uyuşturucu ile mücadele oluşturmaktadır. Mücadelemiz; ekiminden üretimine, bulundurulmasından alış-satışına ve kullanımına kadar pek çok alanı kapsıyor. Tüm bu alanlarda polisimizle, jandarmamızla, istihbarat birimlerimizle yoğun bir mücadele yürütüyoruz. Bununla birlikte uyuşturucu ile mücadeleyi sadece narkotik polisinin vazifesiymiş gibi değerlendirmek, büyük fotoğrafı teşhis edememek anlamına gelir. Öte yandan bağımlılıkla mücadelenin etkin bir biçimde sürdürülmesi için önleyici ve koruyucu tedbirleri almayı da unutmamalıyız. Bağımlılığı sadece madde ve uyuşturucu bağımlılığı ile sınırlandırmak diğer bağımlılık alanlarının gözden kaçmasına da sebep olmaktadır. Tabi ki madde ve uyuşturucu bağımlılığı ilk ve öncelikli mücadele alanımızdır. Ancak sigara, tütün ve alkol bağımlılığı, kumar bağımlılığı ve teknoloji bağımlılığı da üzerinde hassasiyetle durulması gereken konu başlıklarıdır. Bu noktada teknoloji bağımlılığı hususuna ayrı bir başlık açmakta yarar görüyorum”

“Evlatlarımızı sosyal medyanın esareti altında bırakamayız”

     Konuşmasında 2021 yılında TÜİK’in yaptığı hane halkı bilişim teknolojileri araştırmasına değinerek teknoloji bağımlılığına dikkat çeken Vali Demirtaş, “Hanelerin yüzde 92’sinin internet erişiminin olduğu, 16-74 yaş arası nüfusumuzun yüzde 83’ünün ise internet kullandığı tespiti yapılmıştır. Hanelerin yüzde 96’sında cep telefonu olduğu, internet kullanım amaçları değerlendirildiğinde ise yüzde 74’lük oranla sosyal medya kullanımının ilk sırada yer aldığı görülmüştür. Karşımızda duran bu istatistik veriler konunun en anlamlı özetidir. Toplumumuzu, özellikle de gençlerimizi internetin boz bulanık, karanlık sularına terk edemeyiz. İnsanımızı, evlatlarımızı sosyal medyanın esareti altında bırakamayız.

   Burada konuşacağımız her husus önümüzdeki dönemde bağımlılıkla mücadelede atacağımız adımların, gerçekleştirilecek faaliyet ve projelerin temelini oluşturacak. Bağımlıkla mücadelenin sadece kamu personelinin görevi olmadığını, her bireyin bu mücadelede yer alması gerektiğini bir kez daha vurgulamak istiyorum. Vurdumduymazlık, gün gelir bizlerin de canının yanmasına sebep olabilir.  Kamudan, sivil topluma, yerel yönetimlerden medyaya, tüm paydaşları bağımlıkla mücadelede elini taşın altına koymaya çağırıyorum. Zira bu Türkiye meselesidir, bu bizim istikbal meselemizdir. Unutmayalım ki, geleceğin güçlü, sağlıklı ve bilinçli nesilleri, bugünün duyarlı büyükleri sayesinde yetişecektir.” dedi

   Konuşmaların ardından bağımlılıkla mücadele konusunda sunumlar gerçekleştirildi. Daha sonra katılımcılar, grup çalışmaları yaptı.

   Mardin İl Sağlık Müdürü Uz.Dr. Saffet Yavuz, üç gün süre ile devam edecek “ Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı” hakkında detaylı bilgiler verdi. Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulunun “Görev Bende” ve “En iyi Narkotik Polisi Anne” projeleri ile mesafe kat edildiğini, toplumun katılımıyla küçük, büyük demeden sorunların tespit edilmesi ve ihtiyaçların doğru bir zamanlamada belirlenmesi ile bilimsel temellere oturmuş mücadele adımlarının öncelik sırasına göre uygulanmasının mücadeledeki başarıyı getireceğini söyledi.

         Gerçekleştirilen çalıştayın sonunda alınacak kararlar, Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek olan bölge değerlendirme toplantılarında ele alınarak, ulusal düzeyde yapılacak Bağımlılıkla Mücadele Şurasında değerlendirilecek.


Editor : Mehmet ÇELİK
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray3287+53
2Fenerbahçe3285+57
3Trabzonspor3252+12
4Beşiktaş3248+4
5Çaykur Rizespor3248-4
6Başakşehir FK3246+4
7Kasımpaşa3246-2
8Sivasspor3244-5
9Antalyaspor3242-1
10Alanyaspor3242-5
11Adana Demirspor3240+5
12Samsunspor3238-6
13MKE Ankaragücü3237-1
14Kayserispor3237-9
15Konyaspor3236-11
16Hatayspor3233-8
17Gaziantep FK3231-15
18Fatih Karagümrük3230-6
19Pendikspor3230-28
20İstanbulspor3216-34
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ