MARDİN´DE GEBE OKULU FARKINDALIK YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLENDİ

SAĞLIK
11-12-2018 08:32
Google News

Yürüyüşe katılanlar giydikleri tişörtün üzerinde "Yaşama Yolculuk, Heyecanlı Bekleyiş, Doğuma 3 Kala, Hayat Doğumla Başlar? cümleleri yer aldı.

MARDİN´DE GEBE OKULU FARKINDALIK YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLENDİ

Sağlık Bakanlığının talimatı doğrultusunda; normal doğumu özendirmek,  gebelik, doğum ve lohusalık süreçlerinde anne adaylarını bilinçlendirmek ve toplumda farkındalık yaratmak amacıyla 10.12.2018 tarihinde saat 10.00´da Mardin Devlet Hastanesi - 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı güzergâhında Mardin İl Sağlık Müdürlüğü Gebe Okulları İl Koordinatörlüğü tarafından "Gebe Okulu Farkındalık Yürüyüşü" düzenlendi.

    Yürüyüşe İl Sağlık Müdürümüz Uz. Dr. Saffet Yavuz, İl Sağlık Müdürlüğünde görev yapan daire başkan ve başkan yardımcıları, birim sorumluları, sağlık çalışanları, hastanede tedavi gören ve takipte olan gebeler katıldı. Yürüyüş esnasında gebelere ve diğer katılımcılara giydirilen tişörtlerin üzerinde yürüyüşün amacını sergileyen ?Yaşama Yolculuk, Heyecanlı Bekleyiş, Doğuma 3 Kala, Hayat Doğumla Başlar? cümleleri yer aldı.

              Elde taşınan pankartlar üzerinde ise  ?Sağlıklı Ve Bilinçli Gebe Ol, Pozitif Doğumlar İçin El Ele, Kendine-Bedenine -Bebeğine Güven,  Doğuma Doğurana, Doğana, Doğum Ekibine Saygı, Doğumda Kesintisiz Destek Haktır? yazıldığı gözlendi.

            İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz: ?´ Bu tip yürüyüşlerin ve egzersizlerin yaygınlaştırılması sağlıklı bir doğum süreci için hem gebe hem de sağlık çalışanları açısından oldukça önem taşımaktadır. Bu bağlamda gebelerin bu tür aktivitelere yönlendirilmesi gebelerin güzel ve sağlıklı bir doğum süreci yaşamaları, sağlık ekibinin de iş yükünü azaltarak doğum sürecinde her bir gebeye daha etkin bakım fırsatı sunacaktır. Anne ve bebek sağlıklı ve olumlu yönde etkilenecektir. Ayrıca Gebe Okullarımız, anne adayını ve çiftleri gebelik, doğum ve doğum sonrası döneme ilişkin doğru kararlar almalarına ve bu dönemleri en güzel şekilde geçirebilmelerine yardımcı olmaktadır. Gebe Okullarının eğitimleri sayesinde çiftler bu dönemde yaşadıkları deneyimin anne adayı, bebek ve diğer aile bireylerinin tüm yaşamını etkileyeceğini öğrenirler. Çiftler bebek sahibi olmaya karar verdikten sonra bir doğum uzmanına gitmekte ve gebelik öncesi testler, sağlık durumu, genetik incelemeler, beslenme, egzersiz ve yaşam tarzı değişiklikleri, alışkanlıkların değişimi gibi konularda genel danışmanlık almaktadırlar. Sağlıklı gebeliklerin oluşmasında gebelik öncesi ve gebeliğin erken dönemlerinde düzenlenecek eğitim sınıflarına gereksinim vardır.  Ayrıca bu yürüyüşte yol güvenliğini sağlayan Mardin İl Emniyet Müdürlüğüne, ulaşımı sağlayan Mardin Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Daire Başkanlığına ve emeği geçen herkese teşekkür  ediyorum.? Dedi.