Mardin´de Kadınlar Ada Çayı Yetiştirecek

EKONOMİ
20-04-2020 15:06
Google News

Mardin´de 1Kadın Çiftçiler Eliyle Ada çayı? Projesi hayata geçirildi.

Mardin´de Kadınlar Ada Çayı Yetiştirecek

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı Koordinatörlüğünde Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor 2020 Yılı Projesi  kapsamında geçen ?Kadın Çiftçiler Eliyle Adaçayı Mardin´de? projesi Artuklu İlçesi Eroğlu Mahallesinde bulunan kadın çiftçi Süreyya Demir´in 2 dekar arazisinde dikim yapılarak  gerçekleştirildi.. 

     Tarım İl Müdürü Menduh Dinler, geleneksel ve düşük verimli tarım anlayışından, gelişen teknolojik tekniklerden yararlanılarak, katma değeri yüksek ürünlere doğru yönelmenin gerektiğini söyledi.  Dinler ? İlimizin adaçayı yetiştiriciliğine elverişli yörelerinde günün gelişen tekniklerine uygun olarak üretim yapılmasını,  Kadın çiftçileri bilinçli üretim ve bol ürün alınan çeşitlerle, daha az masraf ve emek harcanarak, daha çok ürün ve gelir elde edilmesini, buna bağlı olarak ülke ekonomisine katıda bulunmasını sağlamayı amaçlıyoruz. İlçelerimize bağlı köylerde adaçayı yetiştiriciliğinin geliştirilmesini sağlamak ve bu amaçla hem yöre çiftçisine hem de ülkemize gelir getirecek faaliyetler ile tarımsal kalkınmayı sağlayarak istihdam yaratmayı hedefliyoruz.. İlimizde adaçayı yetiştiriciliği ile ürün desenini arttırarak, çiftçinin gelir düzeyini yükseltmek ve bölge ekonomisine katma değer sağlayacağız. Tarımın değişik alanlarında faaliyet gösteren, yenilikçi, yaratıcı, kaynakları etkin-verimli ve sürdürülebilir kullanan, bulunduğu çevreye öncülük eden ve rol model olabilecek kadın çiftçilerin hayatlarında bir farkındalık ve ivme kazandırmayı amaç edindik. Projenin kırsalda kadın istihdamına katkıda bulunması ile tarımda başarılı kadın girişimcilerin giderek artacağını ön görüyoruz? dedi.

     İl Müdürü Dinler, bölge çiftçisinin yeniliklere açık olduğunu, kadın çiftçilerin ise yeni ürünlerle bölgede örnek bir çiftçi profili çizeceklerini sözlerine ekledi.