Mardin`de Özgecan için yürüyüş düzenlendi

GÜNDEM
18-02-2015 14:47
Google News

Mersin`de üniversite okuyan Özgecan Aslan`ın öldürülmesini protesto etmek için yürüyüş ve basın açıklaması yapıldı.

Mardin`de Özgecan için yürüyüş düzenlendi

Mersin`de üniversite okuyan Özgecan Aslan`ın öldürülmesini protesto etmek için yürüyüş ve basın açıklaması yapıldı.

Belediye binası önünde başlayan yürüyüş nedeniyle Vali Ozan Caddesi trafiğe kapatıldı.

Belediye'ye bağlı ekipler ve vatandaşlar tarafından düzenlenen protestoda yer alan belediye çalışanları siyah elbiseler giyerek, kadının rengini simgeleyen mor renkli kurdeyle kadına şiddeti kınadılar.

Karayolları Parkı'nda sona eren yürüyüşün , katledilen tüm kadınlar için bir dakikalık saygı duruşunun ardından basın açıklaması yapıldı.

Basın açıklamasını okuyan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk ise, kadına yönelik şiddeti protesto etmek ve bu dayanışmayı gösteren kadınlarla birlikte bu katliamı, bu ölümü, bu tecavüzü lanetlediklerini söyledi.

Dizilerle maganda toplumu olduğunu söyleyen Türk, Eğitimden tutun insan haklarına, kadına saygıyı gösterecek bir anlayışla eğitim sistemini başından sonuna kadar gözden geçirmezseniz, Türkiye gündemine meseleleri getirmezseniz her zaman bu cinayetlerle karşı karşıya kalırız. Bugün baktığımızda adeta dizilerle bir maganda toplumu yaratıldı. Özgecan Aslan için gösterilen duyarlılığın tüm Türkiye'ye yayılmasını istiyoruz. Kadınlarla birlikte mücadelemizi sürdüreceğiz. Özgecan Aslan'ın ailesine de başsağlığı diliyorum. Bu katliamı, bu vahşice öldürülme olayını şiddetle kınıyorum.?dedi.

Eylem, kadın katliamlarına karşı 5 dakikalık oturma eyleminden sonra son buldu.