Mardin´de sebze ucuzlayacak

EKONOMİ
06-05-2020 18:20
Google News

Karacabey´de uzun yıllar sebze yetiştiriciliği yapan Murat Abak, Artuklu ilçesinde 200 dekar alanda sebze yetiştirecek.

Mardin´de sebze ucuzlayacak

         Bursa´nın Karacabey ilçesinde 25 yıl süre ile sanayi tipi üreticilik yapan çiftçi üreticilik yapan Murat Abak, döndüğü memleketi Mardin´de 200 dekar alanda sebze üretecek.

       Artuklu İlçe sınırları içerisinde Ortaköy Mahallesi yolu üzeri 200 dekar alana domates, biber, patlıcan gibi sebze fidesi dikimi gerçekleştiren Abak,  Mardin halkının ihtiyacı olan sebze çeşitliliğinin bir kısmı ilde üretip, vatandaşa daha kaliteli ve uygun fiyatla pazarlayacaklarını ve yöre çiftçisine örnek teşkil etmeyi hedeflediklerini söyledi.

      Tarım İl İl Müdürü Menduh Dinler ? Çiftimizin İlimizde kurmuş olduğu açık alan sebze yetiştiriciliği örnek teşkil edecek, İlimize katma değer katacak, ayrıca İl dışına çıkan mevsimlik işçilerimizin bu sayede kendi memleketlerinde iş olanağı bulacaktır. İl Müdürlüğü olarak teknik ekibimizle beraber çiftçilerimize her türlü desteği sunacağız.? dedi.

        Çiftçi ve sebze üreticisi  Murat Abak ise,  ?Domatesimiz Mersin, Antalya ve Adana´dan geldiği için maliyeti yüksek. Biz bunu burada üretirsek tüketici de ucuz yer. Bizim bu bölgede işsizlik çok fazla. Domates ekimi büyük oranda yayılırsa işsizlik azalır. Bursa´da çalıştığım zaman Mardin ilçelerinden 200 ile 250 kişiye yakın mevsimsel işçi benim yanıma çalışmaya geliyordu. Ben burada aldığım verimi Bursa´da alamadım. Mardin´de daha yüksek verim aldık, temennim bu sene de geçen senelerden daha fazla ürün almak. Ayrıca Tarım ve Orman İl Müdürü Menduh Dinler ile teknik personellerine katkıları ve desteklerinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.? Şeklinde konuştu