USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
SAĞLIK

Mardin Devlet Hastanesinde bir ilk

Mardin Devlet Hastanesinde İlk Defa Kısmi Diz Protezi Ameliyatı yapıldı,

Mardin Devlet Hastanesinde bir ilk
03-07-2020 12:18
Google News
Mardin Devlet Hastanesinde Ortopedi ve Travmatoloji Hastalıkları Uzmanları Dr. Jotyar Ali ve Dr. Caner Çitak tarafından ilk defa Ravşan Altay (40) adındaki hastaya Kısmi Diz Protezi ameliyatı yapıldı. Başarılı geçen ameliyat ile hasta sağlığına kavuştu. Kısa sürede uygulanan tedavi ile hasta yürütüldü ve taburcu edildi.

Ameliyat ile ilgili açıklama yapan Dr. Caner Çitak; ‘’ Yarım (Kısmi) Diz Protezinin Total Diz Protezine Göre Avantajları arasında Kısmi Diz Protezlerinde hastanın doğal diz eklem yapısı korunur yani menisküsler, ön ve arka çapraz bağlar korunur bu tedavi ileride dize uygulanabilecek tedaviler için herhangi bir engel oluşturmaz. Total diz protezine göre yapılan kesi daha küçüktür ve bu da daha az yara ve yara izi demektir. Total diz protezlerinde hastanede geçirilen süre 3 gün ve üzerinde olurken, kısmi diz protezlerinde hastane yatışı ortalama 2 gündür. Hasta daha erken taburcu olur ve ev istirahatine daha çabuk geçiş yapabilir. Kısmi diz protezi sonrası iyileşme dönemi daha hızlı ve hissedilecek ağrı daha az olur. Kısmi diz protezi, total diz protezi gibi ameliyat sonrası dizde hareket kısıtlığı oluşturmaz buna rağmen ağrılardan kurtulmayı sağlar.

Bu tür vakaları hiçbir şekilde il dışına sevk etmemek ve vatandaşlarımızın bu tür ameliyatlarını burada rahatça yapmalarını sağlamak amacıyla elimizden gelen tüm gayreti sarf etmekteyiz. Bu imkânları bize sağlayan Başta Sağlık Bakanlığı Yetkililerine, İl Sağlık Müdürüme, Müdürlük Yöneticilerime, hastane yönetimine, servis ve ameliyathane ekibi arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Sağlığına kavuşan Ravşan Altay, Ameliyatı gerçekleştiren doktor ve hemşirelere teşekkür etti.


ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ