USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
GÜNDEM

Mardin El Sanatları, UNESCO Yolunda

Vali Demirtaş Meslek Ustalarını ve Zanaatkârları Ziyaret Etti, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına "Zanaat ve Halk Sanatları" temasıyla başvuru yapılacak

Mardin El Sanatları, UNESCO Yolunda
05-03-2021 20:27
Google News
Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, il’de faaliyet gösteren meslek ustalarını ve zanaatkârları ziyaret etti. Geçmişten günümüze gelen sanatlar hakkında bilgi aldı, karşılaşılan sıkıntılarını dinledi, el sanatlarını gelecek nesillere taşınacağını söyledi.""

Mardin’de telkâri, bakır, cam altı ve uçurtma alanında meslek ustası olup ve el sanatlarında emek sarf eden ustaları ziyaret eden Vali Demirtaş, bu meslekler ile alakalı kendilerinden bilgiler aldı.

""Mardin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Murat Süzen ile birlikte 65 yıldır gümüş işleme sanatıyla uğraşan ve UNESCO’nun Yaşayan İnsan Hazineleri ödülüne layık görülen telkâri ustası Suphi Hindiyerli’yi ziyaret eden Vali Demirtaş buradan da birçok Ülkede ilimizi temsil eden uçurtma ustası Zahit Mungan’ın atölyesine uğrayarak kendisinden bilgiler aldı.""

Bakır ustası Hasan Özcan, Cam altı ustası Hamdin Turgay ve Yine hem cam altı ustası hem de masal anlatıcısı Tacettin Toparlı’nın dükkânlarına uğrayarak meslekleri hakkında bilgiler alıp bir süre sohbet eden Vali Mahmut Demirtaş, birinci cadde esnafını da gezerek hal hatır sordu.

Ziyaretlerde vatandaşların da sorun ve taleplerini dinleyen Vali Demirtaş;

""‘’İlimizde birçok alanda el sanatlarıyla uğraşan meslek ustalarımız var. Maalesef bu ustalarımız artık çırak yetiştiremiyorlar. Bizler bu el sanatlarının gelecek nesillere ulaşmasını umuyoruz. Hem Mardin Valiliği hem de Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte bu mesleklerimizi ve ustalarımızı UNESCO’ya dahil etmek için bir çalışma başlattık. Biliyoruz ki Mardin, zengin kültürünün önemli bir parçasını el sanatları oluşturmaktadır. Bu bağlamda Mardin, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına "Zanaat ve Halk Sanatları" temasıyla başvuru yapmak için hazırlıklara başladık Gümüş işlemeciliği (Telkari), bakırcılık, el işlemeciliği, gibi alanlarda çalışma yapan tüm ilgili kişiler ile tek tek görüşeceğiz. Çalışma arkadaşlarıma bu yönde talimat verdim. Bunlar bizim hem geleneğimiz hem de değerlerimizdir. Bunları korumak ve çok daha uzun süre canlı kalıp yaşamlarını sürdürmek bizim boynumuzun borcudur. Tüm ustalarımızı canı gönülden tebrik ediyorum. Hepsinin emeklerine sağlık’’ diye konuştu.


SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ