Mardin, El Sanatlarıyla Unesco Yaratıcı Şehirler Yoluna çıktı

GÜNDEM
23-04-2021 11:59   Güncelleme : 23-04-2021 13:11
Google News

Mardin Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi Sivil Toplum ve Kamu Kuruluşları, diyalog kanallarını devreye koydu Unesco Yaratıcı Şehirler ağına katılma hazırlık sürecini başlattı.

Mardin, El Sanatlarıyla Unesco Yaratıcı Şehirler Yoluna çıktı

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş’ın talimatlarıyla, Büyükşehri Belediyesi Genel Sekreteri Murat Süzen, Mardin’in Unesco  Yaratıcı Şehirler ağına katıma hazırlıklarını başlattı. Akademik otoritelerin, sivil toplum kuruluşların ve farklı inanç temsilcileri görüş ve tavsiye ve işbirliğinde  sürdürülen çalışmaların son aşamasına gelindiği öğrenildi.

Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu ve Mardin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Çelik’i ziyaret eden Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri  Vali Yardımcısı Murat Süzen, akademik ve sivil toplum kuruluşları, şehrin akil kişileri ile görüşmelerini sürdürdüklerini söyledi ve basından destek istedi.

  Kadim Şehrin Marka Değerini arttırılacak

Genel Sekreter Süzen “ Dünya’da 72 ülkede toplam 180 şehrin dahil olduğu bu zincire ilimizi dahil ederek uluslararası bir prestij elde etmek istiyoruz. İlimizde bulunan birçok varlığın UNESCO geçici koruma altında olmasının getirdiği avantajla bu alanda hem ulusal hem de küresel anlamda kadim şehrimizin marka değerini artırmak kaçınılmaz olacaktır.” dedi

      Mardin Turizmine katkısı büyük olacak

Telkari Gümüş ve Mardin Taşı el sanatları ile Unesco yaratıcı Şehirler ağına müracat edileceğini ifade eden Genel Sektere Süzen, Dünya  genelinde 37 şehrin el sanatları ile başvusu olduğunu hatırlatarak, Mardin’in el sanatları alanında söz konusu ağa katılmasının ne denli önem taşıdığına vurgu yaparak “Üyelikle beraber küresel dünya düzeninin lokomotifi şirketler, turizm acenteleri, kongre ve fuar organizasyonları için makul güvence olan Çoğrafi İşaretlere sahip olup kentimize ekonomi anlamında çağ atlatılacaktır. Bu vesileyle Unesco Yaratıcı Şehirler Ağı 2021 yılı başvurusu için Zanaat ve Halk Sanatları teması ile dosya hazırlığına başlamış bulunmaktayız.

Bu süreçte yerel halkın ve tüm paydaşların yenilik, markalaşma, görünürlük farkındalık ve etiketleme sürecine katılımı önemlidir. Bunun için siz değerli basının da destek olması bize güç katacaktır.” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Genel Sekreter Süzen, Büyükşehir belediyesinde yapılan hizmetleri de aktardı.

           GGF ve Mardin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Çelik ,Mardin’in önünü açacak, tarihi değerlerini geleceğe taşıyacak  her türlü oluşum ve çalışmayı destekleyeceklerini, geçmişten gelen el sanatlarının geleceğe taşınması yolunda her Mardinlinin elini taşın altına koymaya hazır olduğunu söyledi.

         Ziyarette Mardin Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi Murat Akgül, Büyükşehir Belediyesi daire başkanları Abdurraman Şahin ve Kinyaz Köle hazır bulundu.