Mardin Valiliğinden Mehmet Akif Ersoy için anma mesajı

GÜNDEM
28-12-2015 13:00
Google News

Vali Koçak? Mehmet Akif Ersoy, bu büyük mücadeleye tüm ruhuyla, tüm benliğiyle katılmış, kalemiyle sözleriyle, şiirleriyle milletimizin hissiyatına tercüman olmuş, en zor gününde milletimize umut aşılamıştır?

Mardin Valiliğinden  Mehmet Akif Ersoy için anma mesajı

            Haber: Mehmet Anatça

            Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak  yayınladığı mesajda  ? Kurtuluş Savaşı´nın en zor günlerinde büyük zaferin müjdecisi, İstiklal Marşı´nın şairi Mehmet Akif Ersoy´u ölümünün 79. yılında saygıyla anıyoruz.? Dedi

          Koçak anma mesajında şu ifadelere yer verdi.  ? Aziz milletimizin destan yazdığı İstiklal mücadelemizin muvaffakiyetinde şüphesiz, cephedeki kahramanlarımız kadar manevi önderlerimizin de büyük emeği vardır. Bu manevi önderlerin başında da İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy gelmektedir.

                İstiklal Marşı, Mehmet Akif´in sanat gücüyle birlikte sahip olduğu millî ruhu ve heyecanı da ortaya koymaktadır. Marşın yarışma yoluyla seçimi ve ödüllendirilmesi karşısındaki tavrı da Mehmet Akif´i tasvir eder.

               Mehmet Akif Ersoy, bu büyük mücadeleye tüm ruhuyla, tüm benliğiyle katılmış, kalemiyle, sözleriyle, şiirleriyle milletimizin hissiyatına tercüman olmuş, en zor gününde milletimize umut aşılamıştır. Kaleme aldığı İstiklal Marşı, bu toprakların ruhunu, bu milletin özünü yansıtması bakımından sadece bir şiir değil, aynı zamanda bir milli mutabakat metnidir.

            Türkçenin gelişmesine kullandığı dille büyük katkıları olan M. Akif; aile içi mektuplarından ve şiirlerinde geçen kadın göndermelerinden hareketle kadını toplumda yüceltilmesi gereken bir fert ve anne olarak görmesi ve ümidi kadınlarda gören duyarlı anlayışı günümüz şartlarında da takdire şayandır. M. Akif tüm bu değerler çerçevesinde görüldüğü üzere; bildiği doğruları toplum yararına kullanan ve her dönemde bunları dillendirmekten kaçınmayan bir aydın portresi çizmiştir. Arkasında bıraktığı Safahat´ıyla ve makaleleriyle, şair ve mütefekkir olarak yolumuzu aydınlatan Mehmet Akif Ersoy, Hak ve hakikat uğruna verdiği çabayla da örnek alınacak bir mücadele ve dava adamı olmuştur.

             Mehmet Akif Ersoy´u ebedi âleme intikalinin 79. yıldönümünde rahmet ve şükranla anıyor, tüm vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla sevgiyle selamlıyorum.?