USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
GÜNDEM

Mardin Valisi Taşkesen, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı

Mardin Valisi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı

Mardin Valisi Taşkesen,  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı  mesajı
28-10-2014 14:22
Google News

Mardin Valisi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Mardin Valisi Mustafa Taşkesen mesajında, Bugün Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 91. yıldönümünü gurur ve sevinç hisleri eşliğinde milletçe kutlandığını söyledi.

Cumhuriyetin ilanı, esasen Osmanoğullarının saltanatına son verilmesinden ibaret değildir; Türk milletinin 'sahibi olduğu coğrafyadaki' bin yıllık asil duruşunun, yeni ve çağdaş bir zihniyet ve örgütlenme ile ebedileştirilmesi olduğunu ifade eden Vali Taşkesen, şunları kaydetti:

 

'Bu bir rejim değişikliğinden ziyade bir zihniyet devrimini ifade etmektedir. Bu zihniyet devrimi, bilime, akılcılığa ve özgür düşünceye dayalı çağdaş Türkiye'nin mayasını oluşturmuştur. Sözünü ettiğimiz zihniyet devrimi ile Cumhuriyet, bu toprakları kanlarıyla vatan sıfatına taşıyanları 'tebaa' olmaktan çıkarıp 'yurttaş' olma onuruna ulaştırmıştır. Haklara sahip olmak, kullanmak, yönetime katılmak, gerektiğinde hesap sormak, 'tebaa' değil 'yurttaş' olmakla mümkündür. Devletin gücünü hukuk ile sınırlayan ve tüm vatandaşlara yönetimde eşit söz ve temsil hakkı tanıyan Cumhuriyet rejimi, bu yönüyle hep sözü edilen devlet-millet bütünleşmesinin hakiki kaynağıdır. İnsana 'hak ve sorumluluk sahibi yurttaş' sıfatını kazandıran Cumhuriyet, maddi ve manevi kalkınmanın da önünü açmıştır. Çünkü, bilimde, sanatta, ekonomide gelişmenin temelinde insanın düşünce gücü ve teşebbüs kabiliyeti yatmaktadır. Dolayısıyla insanı özgürleştirmek, bir ülkenin her sahada atılım yapmasının asgari şartıdır. Bu noktada Cumhuriyet felsefesinin çağdaş standartlarla ilişkisi son derece önemlidir. Demokrasi, hukukun üstünlüğü ve evrensel hak ve özgürlük standartlarının yaşatılması, Cumhuriyetin temel hedefleridir. Özellikle ve önemle belirtmek gerekir ki Cumhuriyet bu topraklarda yaşayan herkese içinde bulunduğu Orta Doğu coğrafyasında varlıklarını geliştirebilecekleri en uygun vatanı bahşetmiştir. Kuşkusuz Cumhuriyeti çok iyi anmak ve kutlamak, onu yaşatmaya yetmez. Cumhuriyet için her sahada çok çalışmak, o çalışmalardan verim alabilmek için de sürekli özeleştiri yapmak zorundayız.

Bu yüzden, böylesi milli bayramlar, gurur ve sevinç yanında sorumluluklarımızı da hatırlatan günler olmalıdır.'dedi.

Millet olarak, sorunlarımız ve eksikliklerimizle dürüstçe yüzleşme kültürünü sindiremezsek, bayramlarımız da giderek hamasi avuntuların kısırlığına saplanacağından söz eden Taşkesen, açıklamasını şöyle sürdürdü:

 'Çok önceden aşmış olmamız gereken birtakım sorunlarımız olduğunu görmezden gelemeyiz. Fakat, demokrasi ve çağdaşlık yolunda kararlı bir Türkiye, bu sorunları da halledecek umut ve cesarete fazlasıyla sahiptir. Dünyanın denge noktasındaki ülkemizde ihtiyaç duyduğumuz şey biraz daha kendine güven, farklılıklara tahammül, dünyaya açıklık, gençliğe imkan ve üretime odaklanmadır. u çizgiyi korursak, ulusal bütünlüğümüze yönelen tehditleri de ortadan kaldırmak kolaylaşacaktır. Bu yolda, direncimiz ve dayanışma hasletlerimiz ile aşmamız gereken sınavlar olacaktır. Bu durumlarda acılar ve zorluklara karşı ne karamsarlığın ne de duyarsızlığın tuzaklarına düşmeyeceğiz, Çünkü Milletimizin sarsılmaz iradesi ve Cumhuriyetimizi sonsuza dek yaşatma azmi tüm düşman ve işbirlikçileri yok edecek güçtedir. Bu duygu ve düşünceler ile başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor Cumhuriyet Bayramınızı yürekten kutluyorum.'


ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Beşiktaş614+8
2Trabzonspor614+7
3Hatayspor613+9
4Fenerbahçe613+4
5Altay612+4
6Konyaspor612+4
7Alanyaspor612-3
8Fatih Karagümrük611+5
9Kayserispor610+2
10Gaziantep FK680
11Galatasaray68-1
12Sivasspor66-1
13Adana Demirspor66-3
14Yeni Malatyaspor66-6
15Göztepe65-3
16Kasımpaşa65-3
17Antalyaspor65-4
18Başakşehir FK63-3
19Giresunspor61-7
20Çaykur Rizespor61-9
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ