Mardin Ve İlçelerinde Anadil İçin Yürüyüş

EĞİTİM
15-09-2014 14:28
Google News

Mardin Ve İlçelerinde Anadil İçin Yürüyüş

 

Anadil'de eğitimin verilmemesi nedeni ile Mardin ve ilçelerinde başlatılan boykot eylemi bugün yapılan yürüyüş ve basın açıklaması ile bunun bir hafta yapılacağı belirtildi.

Anadil'de eğitim verilmediği gerekçesi ile Mardin ve ilçelerinde KESK ve KÜRDİ-DER öncülüğünde boykot kararı alınmıştı. Bugün Mardin'de yapılan boykot eylemine destek amacıyla gerçekleştirilen yürüyüşün ardında basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya KESK Mardin Şubeler platformu yöneticileri, DBP Mardin il ve Artuklu ile örgütleri, HDP, TUHAD-DER, MEYA-DER,  Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Vekili Hafize Aymelek, Artuklu Belediyesi Eş Başkanı Leyla Sevinç Bozan, Barış Anneleri Meclisi, 78'liler Derneği ve çok sayıda kişi katıldı.

Yürüyüş öncesi KESK Mardin Şubeler platformu önünde bir araya gelen Mardin Milli Eğitim Müdürlüğü'ne kadar yürüyüş gerçekleştirdi.  Yürüyüşün ardında sözlü olarak kısa bir açıklama yapan KÜRDİ-DER Mardin çalışanı Hüsnü Acay, Kürt dili üzerine yapılan baskılara dikkat çekerek bunu artık kabul etmediklerini söyledi. Acay'ın konuşmasının ardında grup adına basın açıklamasını Eğitim Sen Mardin yöneticilerinden Tahsin Berwari yaptı. Berwari, anadilde eğitimin verilmemesi nedeni ile kendilerinin bugün yasta olduklarını söyledi. Sistemin adeta kendilerine 'Ya çocuklarımızı okutmayacağız yada çocuklarımız kirli politika ile karşılaşacak' dayatmasını gösterdiğini kaydeden Berwari, kendilerinin bu dayatma ile adeta çocuklarının anadilini kendi elleriyle yok ettiklerini ifade etti.  Berwari, yok etmenin artık dille ve kültürle gerçekleştiğini vurgulayarak 'yıllardır bir kanundan bahsediyorlar. Bu kanunla artık her şey değişecek diyorlar. Ama devlet politikası hala değişmedi ve bu kanunlar hala belirlenmedi. Diyarbakı, Yüksekova ve Cizrede açılacak olan Kürtçe okulların korsan olduğunu söylüyorlar. O zaman TRT ve Kürt Dili enstitüsü de korsan değimlidir' dedi. Berwari, açıklamanın sonunda dillerinin özgürlüklerinin bir parçası olduğunu belirterek özgürlüklerine kavuşuncaya kadar mücadelelerinin devam edeceğini söyledi.

Açıklamanın ardında grup beş dakikalık oturma eyleminin ardında alkışlar eşliğinde olaysız bir şekilde dağıldı.

KIZILTEPE

Kızıltepe ilçesinde de yapılan boykot eylemine DBP Kızıltepe ilçe örgütü, HDP, TUHAD-DER, MEYA-DER, KÜRDİ-DER, KESK, DİSK, Nuda Kadın Merkezi, Kızıltepe Belediyesi Eş Başkanları İsmail Ası ve Leyla Salman'ın yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Kızıltepe Uğur Kaymaz bulvarında bir araya gelen çok sayıda kişi 'Bê ziiman jîyan nabi' sloganları eşliğinde ilçe milli eğitim müdürlüğüne kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşün ardında grup adına açıklamayı Kızıltepe Eğitim Sen Baştemsilcisi Hamit Güngör yaptı. Güngör, devlet okullarını Kürt halkının katledilmesine ilişkin bir atölye olarak gördüklerini belirterek bu çerçevede devlet okullarını boykot ettiklerini söyledi. AKP hükümetinin ağır adımlar attığını sözlerine ekleyen Güngör, açıklamanın sonunda 'Kürt halkı bu bekleyişten artık sıkıldı. Kürt halkı kendi okullarını kendisi açacak ve bu anlamda devletin yapmış olduğu saldırıları da kınıyoruz. Bu bilinmelidir ki bir halkın onuru ona verilen haklarla olur. Eğer hakları verilmiyorsa onun onuru da alınıyor demektir. Bizlerde diyoruz ki devlet bunu yapıncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz' dedi.

Yapılan açıklamanın ardında beş dakikalık oturma eylemin ardında grup olaysız bir şekilde dağıldı.