USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
SAĞLIK

Mardin'de Sıcak Hava Uyarısı

Mardin İl Halk Sağlığı Müdürlüğü Vatandaşları Sıcaklara karşı uyardı.

Mardin'de Sıcak Hava Uyarısı
16-07-2014 14:42
Google News

Mardin İl halk sağlığı müdürü Nurettin Özdener yayınladığı yazıda vatandaşların sıcaklarda ne yapmaları gerektiğini bildirdi. terleme mekanizmasının bazen yeterli olamacağını vurgulayan Özdener '  İnsanların vücut sıcaklığını düzenleyen sistemlerini aşırı zorlamaları sonucunda sıcağa bağlı hastalıklar görülebilmektedir. Normal koşullarda insan vücudu, terleme ile sıcaklığını kontrol altında tutabilmektedir. Ancak, bu dengenin korunabilmesi için sadece terleme mekanizması yeterli olmayabilir.

 

Dış ortamdaki sıcaklık artışlarının uyum sağlanamayacak kadar yüksek olması durumunda ya da organizma uyum sağlamakta zorlanıyorsa, hastalıklar ortaya çıkabilir, mevcut hastalıklar ağırlaşabilir. Dikkat edilmediğinde vücut sıcaklığı çok yükselebilir ve beyin ve diğer hayati organlara zarar verebilir. Nem oranı da yüksek olduğunda terin buharlaşması engellenir. ' dedi

Çocuk ve Yaşlılara Dikkat!

Halk Sağlığı müdürü Nurettin aşırı sıcaklarda çocuk ve yaşlıların risk grubunda olduğunu hatırlatarak şunları söyledi : ' Havadan en çok etkilenen kişiler küçük çocuklar (0-4yaş), yaşlılar, özürlüler, bakıma

ihtiyacı olanlar ve gebeler Aşırı kilolu bireyler, açık alanda çalışanlar, kalp ve damar hastalıkları, beyin ve damar hastalıkları, psikolojik hastalıklar, solunum sistemi hastalıkları, böbrek hastalığı, şeker hastalığı olanlar  Özellikle tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, depresyon ve uyku ilaçları sürekli olarak kullananlar  Alkol ve madde bağımlıların daha dikkatli olması gerekir.'

Bol Su İçin, Güneşte Kalmayın

Vücudun aşırı sıcaklarda düşünülenden daha fazla su kaybına uğradığını sözlerine ekleyen Özdener ' Vücut aşırı sıcaklarda susuz kalabilmektedir, bu nedenle su içmek için susamayı beklememek gerekir. 10-12 su bardağı sıvı alımı doktor tarafından kısıtlanmışsa sıvı alımının düzenlenmesi için sürekli izleyen doktora başvurulmalıdır. Sıvı alımında su içmek esastır. Ancak, tuz kısıtlanmasını gerektiren bir sağlık sorunu yoksa su dışındaki sıvı alımında kahve, çay ve gazlı içecekler yerine süt, ayran ve meyve suyu gibi içecekler tercih edilmelidir.

            Vücut ter yoluyla sürekli sıvı kaybeder. Bu nedenle normalden daha fazla su içmek önerilir.  Çalışırken ya da dışarıda bedensel etkinlik yaparken her saat başı iki ya da dört su bardağı su içilmesi önerilir. Günlük alınması gereken sıvı (tuz içeren sıvılar da dahil) miktarı özellikle açık havada görev yapanlarda 5-8 litreye kadar çıkabilir. Alkol veya yüksek miktarda şeker içeren sıvılardan kaçınmak gerekir. Yağlı besinler ve kafeinli içecekler tüketilmemelidir. Özellikle sağlık sorunu olanlar, çok sıcak saatlerde dışarıya çıkmamalıdır. Toplantı, açık hava etkinlikleri gibi faaliyetlerin günün sıcak olmayan saatlerinde yapılması önerilmektedir. Vücut sıcaklığının kontrolü amacıyla sık sık duş alınmalıdır. Duş yapılamıyorsa ayaklar, eller, yüz ve ense soğuk suyla ıslatılmalı ya da silinmelidir. 

Güneş enerji ve yaşamın en önemli kaynağıdır. Güneş ışınları yaşamın devamı için gerekli olmakla beraber bazı durumlarda önemli sağlık etkileri de bulunmaktadır. Isıtma, klorofil taşıyan canlılarda ışık enerjisi kullanılarak organik bileşiklerin üretilmesi anlamına gelen fotosentez, vitamin D sentezi, zararlı organizmaları önleme, aydınlatma başlıca yararlar arasındadır.

Güneş Yanıkları Kansere Dönüşebilir

Güneş yanığı, erken yaşlanma, bağışıklık sistemi hasarı, cilt kanseri, katarakt gibi gözlerde hasar da sık görülen zararlar arasındadır.

Güneşten Gölgede durmak, Güneş gözlüğü takmak; ultraviyole3 A ve B'den %99 koruma sağlayan güneş gözlüğü büyük ölçüde güneşten kaynaklanan göz hasarını azaltacaktır. Ultraviyole (UV) radyasyon, dalga boyları 100 ve 400nm arasında olan elektromanyetik radyasyondur.

Uygun giysiler giymek; örneğin; sıkı dokunmuş, bol ve uzun kollu elbiseler tercih edilmelidir. Şapka takmak; gözler, kulaklar, yüz, sırt ve boyunun güneşten korunabilmesi için geniş kenarlı şapka kullanmak gerekir. Yüz ve eller gibi güneşe daha fazla maruz kalan vücut bölgelerine koruma faktörü 30 ve üzeri4 olan güneş kremi uygulanması önerilmektedir. Güneş kremi kullanılsa bile uzun süre güneşte kalınmaması uygundur. Güneşe fazla maruz kalan cilt bölgelerinize bolca, geniş spektrumlu güneş kremini iki saatte bir ya da yüzdükten sonra, dışarda oyun oynamadan ya da bedensel etkinlik yapmadan önce uygulanmalıdır. Güneşin UV ışınları 10:00-16:00 saatleri arasında güçlü olduğundan özellikle bu saatlerde güneşe çıkmamaya dikkat edilmelidir. UV değerleri, UV indeksi gibi kriterler kullanılarak izlenmelidir. Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi UV indeksine göre açık hava etkinlikleri planlamak güneş ışınlarına daha fazla maruz kalmayı önleyebilir.UV ışınlarının en yoğun olduğu zamanlarda, gölgede durulmalıdır. Fakat ağaçlar, şemsiye ya da güneşliklerin altında durmak güneşten tam koruma sağlayamamaktadır.   Çocuklar genellikle yetişkinlere göre çevresel tehlikelere karşı daha hassastır. Bu nedenle çocuklar açık hava etkinlikleri sırasında, yüksek UV ışınlarından korunmalıdır.


ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Beşiktaş614+8
2Trabzonspor614+7
3Hatayspor613+9
4Fenerbahçe613+4
5Altay612+4
6Konyaspor612+4
7Alanyaspor612-3
8Fatih Karagümrük611+5
9Kayserispor610+2
10Gaziantep FK680
11Galatasaray68-1
12Sivasspor66-1
13Adana Demirspor66-3
14Yeni Malatyaspor66-6
15Göztepe65-3
16Kasımpaşa65-3
17Antalyaspor65-4
18Başakşehir FK63-3
19Giresunspor61-7
20Çaykur Rizespor61-9
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ