Mardinli Kadınlara Para Yönetimi Semineri

YAŞAM
20-03-2019 23:13
Google News

Mardin Büyükşehir Belediyesi Kadın Ve Gençlik Hizmetleri Daire Başkanlığı öncülüğünde, ?Kadın Ekonomisini Güçlendirme? semineri verildi.

Mardinli Kadınlara Para Yönetimi Semineri

Mardin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Gençlik Hizmetleri Daire Başkanlığı öncülüğünde,  Artuklu Üniversitesi Atatürk  Kültür Merkezi´inde  düzenlenen ?Kadın Ekonomisini Güçlendirme? Seminerine il merkezi ve ilçelerden  gelen çok sayıda kadın sivil toplum kuruluşu ve belediye bünyesinde kurslara katılan kadınlar katıldı.

        Kadın ev Gençlik Hizmetleri Kadına Yönelik Şiddete Yönelik Mücadele Şube Müdürü Pınar Barun, Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman ve eşi Gülseren Yaman´ın, bakıma muhtaçlara, yaşlılara, çocuklara ve bilhassa kadınlara karşı duyarlılıklarına dikkat çekerek ? Bugün Mardin  ve ilçelerinde hizmet veren, Kadın Sivil Toplum Kurtuluşlarını, halk eğitim müdürlüğü ve MBB  bünyesinde eğitilen kadınlarımıza , tasarruf ve para yönetimi ve ev ekonomisini güçlendirme konusunda işin uzmanı tarafından seminer verilecek. Kadınlara dönük çeşitli projelerle Valimizin eşleri Gülseren Yaman hanımefendi ve Gönül elçileri ile birlikte köyleri tek tek dolaşıp kadınların ihtiyaçlarını belirledik. Kadınların yaşamlarını kolaylaştırmak çeşitli projeleri hayata geçirdik. Valimiz Mustafa Yaman ve eşleri Gülseren Yaman´ın himayelerinde kadınlarımızla buluştuk. O buluşmaların neticesinde bu gün buradayız? dedi.

        AÜ Çok Amaçlı salonunu dolduran, STK Temsilcisi ve çeşitli alanlarda kendi işini kurmaya çalışan kadılara, Ekonomist, Sosyal Girişimci, Finansal Okuryazarlık Öncüsü FODER Kurucu Başkanı Özlem Denizmen, yaşamdan kesitler ve örnekler vererek, kadının parayı nasıl kullanması gerektiğini anlattı. Karşılık sohbet  ve samimi bir ortamda sürdürülen paranın yönetilmesinde dikkat edilmesi gereken hususları anlatan Denizman ? Ben 17 yaşında ayaklarımın üzerinde durmaya çalıştım. Bazen parasız kaldım, bazen istediğim her şeyi alamadım. Direndim, mücadele ettim ve 9 yıldır, insanlara paranın nasıl yönetileceğini anlatıyorum. Olmazsa olmazımız 3 kuralımız var. Samimiyet, utanmak yok ve suçlamak yok kuralları. Ve önce insan sonra para. Para tek başına, hiçbir şey değildir. Para sizinle, harcamalarınızla, ihtiyaçlarınızın karşılanmasında anlam buluyor. Biz kadınların hatta insanların bu konuda bir parolası vardır. Biz ?Parasını yöneten, hayatını yönetir? diyoruz. Emeklilik çağına kadar kazanılan paralar har vurulup, harman savrulursa, emeklilik döneminde sıkıntılar yaşanır. İstenilen taşınmazlara sahip olunmaz, istenildiği gibi gezilmez, hayat zorlaşır. Paranızı kullanırken ihtiyaçlarınızı öncelik sırasına göre belirleyip, tasarruf yapmanızı tavsiye ediyorum? dedi

       Seminere katılan kadınların sorularını cevaplayan Denizman, hayata tutunmanın temelinde insanların harcamalarını planlı programlı olarak yapmaları ile mümkün olabileceğini kaydetti.