Mezopotamya Ovası Soya ile Tanıştı

GÜNDEM
11-06-2021 10:30   Güncelleme : 11-06-2021 10:36
Google News

Mardin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü alternatif ikinci ürün olarak çiftçilere soya tohumu dağıttı.

  Mezopotamya Ovası Soya ile Tanıştı

   Haber: Mehmet Çelik

 Mardin İl tarım Ve Orman Müdürlüğünde, Artuklu, Kızıltepe, Derik  ve Nusaybin ilçelerinde deneme amaçlı soya bitkisi ekimi için sertifikalı tohum dağıttı. Dağıtım etkinliğine Vali Yardımcısı Birkan Tatlısöz, İl Müdürü Menduh Dinler ve deneme ekimi yapacak çiftçiler katıldı.

       Vali Yardımcısı Birkan Tatlısöz, Mısır'a alternatif olarak görülen Soya bitkisinin, çiftlere bol kazanç sağlaması dileklerinde bulundu. 

       İl Tarım Müdürü Menduh Dinler, Mısır ürününe karşı alternatif bitki olarak gördükleri Soya bitkisini il genelinde yaygınlaştırmayı hedeflediklerini söyledi. Dinler “ Soya  bir yağ bitkisi. Ülkemizdeki bitkisel kökenli yağların ve yüksek proteinli hayvan yemlerinin başlıca kaynağıdır. Soya tohumu ortalama %35-40 protein ve %18-20 oranında yağ içermektedir. Soyadan endüstride de sayılamayacak kadar çok değişik şekilde faydalanılmaktadır. Soya; yağ üretiminde, şekercilikte, antibiyotiklerde, dizel yakıtında ve diğer birçok endüstriyel ve ecza ürünlerinde de kullanılmaktadır. Biz bu ürünü Mezopotamya ovasında tutturabilirsek, çiftçimiz zenginleşecek, ülkemizin ekonomisine önemli bir katkı sağlanmış olacak” dedi.

        Daha az su ve gübre

   İl Müdürü Dinler, Soya bitkisinin Mısıra göre daha az su ve gübre ile yetiştirilebileceğine dikkat çekerek “Soya fasulyesini, su isteği ve masrafının ikinci ürün mısıra göre daha az olması nedeniyle projemizde alternatif ikinci ürün olarak belirlenmesinde etkili olmuştur.

    Bu amaçla soya fasulyesini çiftçilerimize tanıtmak, tarımını yaygınlaştırmak ve üreticilerimizin daha fazla gelir elde etmeleri için bin 365 dekarlık alanda %75 Tarım ve Orman Bakanlığımızca, %25’i çiftçi finansmanı ile projemizi ilimizde uygulamaya başlıyoruz.” şeklinde  konuştu.

    Bu yıl 500 dekar alanda soya ekeceğini ifade eden Çiftçi Abdulmalik Timurağaoğlu, daha önce kendi imkanları ile soya ekimi gerçekleştirildiğini, bölgenin soya ekimine uyumlu olduğunu söyledi. Timurağaoğlu “Soya,toprağa organik madde ve azot sağlayarak, toprağın verimliliğini arttıran önemli bir münavebe bitkisidir. Ondan sonra ekilecek ürünün veriminde de olumlu yönde etki yapıyor. Mısır toprakta büyük hasarlara neden oluyor. Çiftçilerin soya’ya yönelmelerini tavsiye ediyorum” dedi.