USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
EKONOMİ

Midyat İlçesinde 10 bin Menengiç Ağacına Fıstık Aşısı Yapıldı.

DİKA Genel Sekreteri Altındağ ?İl Genelinde 2 Milyon Menengiç Ağacına Fıstık aşılamayı hedefliyoruz?

Midyat İlçesinde 10 bin Menengiç Ağacına Fıstık Aşısı Yapıldı.
05-08-2016 15:45
Google News

         Haber:Mehmet Çelik        

       Mardin´in Midyat İlçesine Bağlı Kutlubey Köyünde vatandaşların odunluk kullandığı menengiç ağaçlar Siirt Fıstığı aşısı yapıldı. Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ Kutlubey Köyünü Pilot Bölge olarak belirlediklerini ilk etapta 10 melengiç ağacını aşıladıklarını, hedeflerinin il genelinde 2 milyon olduğunu söyledi.

 Ajans olarak yoğun çaba içerisinde olduklarını ifade eden Altındağ ?. Bölgenin değerlerini ortaya çıkaran, varsa risklerini bertaraf eden, fırsatları değerlendiren ajans potansiyelimiz var. Dolayısıyla bugün Midyat´ın Kutlubey köyündeyiz. Çok önemli bir maddi kayıp olarak değerlendirdiğimiz önemli bir ağaç potansiyelimiz var. Menengiç ağaçlarının aşılanıp fıstığa dönüştürülmesi ile ilgili ciddi bir çalışmamız var. Gördüğünüz gibi şuan aşılanmış ağaçların % 90´ı tutmuş durumda. İnşallah bu potansiyel sadece Midyat ile sınırlı kalmayacak, daha sonra Ömerli´de, Savur´da bölgedeki bütün ağaçların aşılanmasında etkili olacak.? Dedi

         Mardin´de 2 milyon Melengiç ağacı var

          Mardin il genelinde 2 milyonu aşkın menengiç ağacı bulunduğuna vurgu yapan Altındağ ? Burada 2 milyon ağaçtan bahsediyoruz. Daha çok burada köylüler haklı olarak bunları değerlendiremedikleri için belki odun olarak kullanıyorlardı. Ama şimdi bu ağaçları paraya dönüştürecekler. Hem köyün ekonomisinde hem bölgenin ekonomisinde ciddi anlamda katkı sağlayacak. Tabiî ki Siirt fıstığı bizim için önemli bir örnekti. Bunun için buradaki ağaçları aşılayıp, burada fıstık yetiştireceğiz. Bölgede milyonlarca ağaç var, öncelikle 10 bin ağacı baz aldık. Bu ağaçlardan ön gördüğümüz tarihlerde beklediğimiz başarı gelirse aşılamayı arttırarak ve sürdürebilir hale getirerek çalışmalarımızı sürdüreceği. Sadece melengiç ağaçları ile ilgilenmiyoruz, çok yabani ağaçlar var. Bunlar bizim için önemli potansiyel, ben de bölge insanı olduğum için bunları da bildiğim için ayrıca önemsiyorum. Katma değerinin çok olduğunu bildiğim için önemsiyorum. İnşallah tekrar buraya geldiğimizde buradaki fıstıkları hep beraber yiyeceğiz. Ben çok heyecanlıyım, bölgenin katma değeri olan markalaşmaya gidebilecek bir ürünleri var. Burada gördüğünüz gibi örnek ağaçlarımız var. İnşallah bizim aşıladığımız ağaçlar da bu şekilde olacak. Ben burada 2 milyon ağaç diyorum ama belki de 5 milyon ağaç vardır. Bizim buradaki tek heyecanımız bunların biran önce ön gördüğümüz şekilde ürüne dönüşmesi ve inşallah bu da başarılı olur. Yakın zamanda farklı projelerimiz de var. Ama öncelikli olarak menengiç ağacı, bunu fıstığa dönüştürmek çok önemli bir hadiseydi, çok zor bir projeydi. Süreç de çok önemli. Darbe girişimine rağmen hayatın devam ettiğinin ve yatırım ve hizmetlerimize devam ederek mesaj veriyoruz. ? şeklinde sözlerini sürdürdü.

         Midyat Ziraat Odası başkanı M.Beşir  Evsen, Dicle Kalkınma Ajansının destekleriyle gerçekleştirdikleri projenin il geneline yayılması ile ekonomik dengelerin ivme kazanacağını belirterek emeği geçen ilçe kaymakamı Oğuzhan Bingöl ve DİKA Genel Sekreterine teşekkür etti.

            Köy Muhtarı Ali Bağlam, köylerinin çevresinde bulunan menengiç ağaçlarının aşılanması durumunda köylünün ekonomik durumunun düzeleceğini söyledi.

        

 Kutlubey köyünde yapılan incelemeye Midyat Ziraat Odası Başkanı M.Beşir Evsen,  Tarım İlçe Müdürü ve Köy Muhtarı  Ali  Bağlam katıldı.

.


SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ