Öğrenci Servisleri Denetim altında.

ASAYİŞ
13-12-2017 21:36
Google News

Mardin genelinde bulunan 2755 Okul Servis Aracı denetim ve gözetim altında..

Öğrenci Servisleri Denetim  altında.

İçişleri Bakanlığınca yeniden düzenlenen ve il valiliklerine gönderilen ?Okul Servis Araçları Yönetmeliği?  için Mardin´de,  Valiliğin direktifleri doğrultusunda, Milli Eğitim Müdürlüğü, İl  Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı ve Belediye Zabıta Müdürlüğü ortaklığıyla bir denetleme komisyonu oluşturuldu.  İl koordinatörü Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Selahattin Güneş başkanlığında oluşturulan komisyon, 10 ilçede, öğrenci taşıma servislerini denetleyecek. Genelgede belirtilen kurallara riayet etmeyen taşıtlara cezai müeyyideler uygulanacağı belirtildi.

       Mardin Valisi Mustafa Yaman´ın talimatları doğrultusunda oluşturulan   Milli Eğitim, Emniyet, Jandarma ve Belediye Zabıtalarından oluşturulan komisyon bu gün itibari ile ?Okul Servis Araçları? nı denetlemeye başladı. Okullara öğrenci taşıyan  servis araçları okul önlerinde ve güzergahlarda durdurularak, genelgede belirtilen huşuların yerine getirilip, getirilmediği kontrol ediliyor. Eksiği olan araç sürücüleri önce ihtar ediliyor, aynı eksikliğin devamı halinde ceza uygulanıyor.

        Araçlar Takip Sistemi zorunluğu

Genelgede Okul Servis Araçlarında bulunması gereken donanımlar ve araçları kullanacak olan sürücülerin ve rehberlerin hangi özellikleri taşıması  gerektiğine kadar bir çok detayı içeriyor. Genelgede okul servis araçlarında  araç takip sisteminin bulundurulması da zorunla hale getiriliyor. Araç içindeki kayıtların bir ay süre ile saklanması mecburiyeti getiriliyor.

       Valilikçe oluşturulan komisyon,10 ilçede farklı zamanlarda ve gerek duyulduğunda kontrol ve denetlemelerini sürdürecek.