USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
GÜNDEM

Petrolcüler isyanda

Petrol istasyonu sahipleri, Ankara Ulus’ta dağıtım şirketlerinin sahte faturaları nedeniyle kendilerine ceza kesildiği ve istasyonlarının mühürlendiğini ileri sürerek tepki gösterdi.

Petrolcüler isyanda
02-07-2022 12:21
02-07-2022 12:22
Google News

Petrol istasyonu sahipleri, Ankara Ulus’ta bir araya gelerek açıklama yaptı.

İstasyon sahipleri adına konuşan Ali Öztürk, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nın kendilerine kestiği ceza nedeniyle mağdur olduğunu belirtti.

Öztürk, “Kendilerinin lisans verdiği ve denetlediği akaryakıt dağıtım şirketlerinin borçlarını ya da onların yaptığı usulsüzlüğün faturasını burada bulunan benzin istasyon sahiplerine kesmeye çalışıyor” dedi.

Öztürk, kendilerine kesilen faturanın gerçek olup olmadığını anlayamayacaklarını aktararak, “Biz birer denetlemeci değiliz ki. Bizler paramızı gönderip, yakıtlarını alıp, sonra da onu halka satan insanlarız. Bu dağıtım firmalarını lisans veren EPDK’nın kendisi. Faturayı kestiren Gelir İdaresi’nin kendisi. Her ay dağıtım firmaları EPDK’ya bildirim yaparken incelemeyen yine kendisi. Aradan bunca yıl geçtikten sonra gelip ‘Pardon petrolcüler dağıtım firmaları yolsuzluk yaptı. Bunun acı faturasını siz ödeyeceksiniz” diye konuştu.

“İSTASYONLARIMIZI SATSAK CEZALARI ÖDEYEMEYİZ”

Öztürk, “Bizler bırakın bu cezaları ödemeyi, istasyonlarımızı satsak bu cezaları ödeyemeyiz. Mühürlü istasyonlar varken biz nereden bu parayı ödeyebiliriz, zaten ödeyemeyiz. Madem böyle bırakın mahkemenin sonucunu bekleyelim. Mahkemenin sonucunda haklı olduğumuzu kanıtlanırsa zaten bu cezalara gerek kalmayacak. Mahkeme bizleri haksız bulursa biz zaten hakkımızı aramaya devam edeceğiz.”

“SORUMLUSU DAĞITICILARDIR”

İstasyon sahibi Fatih Çeken, “Sattığımızı kesinlikle yerine koyamıyoruz. Stoklarımız eriyor. Karlılıklarımız zaten diplerde. Eskiden yüzde 8-10 olan karlılıklar şu anda nette yüzde 1-2’lere kadar düştü” diye bilgi verdi. Çeken, başlarına gelen mağduriyetin nasıl yaşandığını da anlatarak, “Bunun tamamen sorumlusu dağıtıcılardır. Dağıtıcı haricinde de EPDK ve Gelir İdaresi’nin bizi değil o tarafı

“BÜTÜN PETROLCÜLERİ BİTİRDİNİZ”

Kormazoğlu, petrolcülerin zengin olmadığını ifade ederek, “Bakın şurada hepimize hangimiz zenginiz. Şu anda en aç olan petrolcü. Malı getiriyoruz, iki gün sonra indirim diyorsunuz. 100 bin litren varsa, 2 lira indirim gelse 100 bin lira kafadan yakıyorsunuz. Burada bizi düşünen hiç kimse yok. Zam geldiği zaman depomuzda mal olmasın, bu sefer bütün tüketiciler ‘İşte petrolcüler fırsatçı’. Bizi tamamen bitirdiniz, Türkiye içerisindeki bütün petrolcüleri bitirdiniz” diye vurguladı. 

 

ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ