Sarıkamış Şehitleri, Mardin´de anıldı.

GÜNDEM
06-01-2019 21:41
Google News

Sarıkamış Şehitleri, Mardin´de düzenlenen bir yürüyüş ile anıldı.

Sarıkamış Şehitleri, Mardin´de anıldı.

        Türkiye Genelinde, yürüyüşlerle anılan Sarıkamış Şehitleri için,Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Yaman´ın talimatları doğrultusunda,  Gençlik Spor İl Müdürlüğü´nün organize ettiği ?Sarıkamış Şehitler Yürüyüşü? düzenlendi.

        Yürüyüşe, Mardin Valisi ve Belediye Başkan Vekili  Mustafa Yaman, Eşi Avukat Gülseren Yaman, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral  Yusuf Kenan Topçu, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, Mardin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Yenigün, Vali Yardımcıları. PTT Baş Müdürü Abdulkadir Karaboğa, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

        Enver Paşa komutasında, 104 yıl önce düzenlenen Sarıkamış Harekatı sırasında donarak, şehit düşen binlerce Mehmetçik, ´Sarıkamış Şehitleri Yürüyüşü? ile anıldı. Vatandaşlar ve yürüyüşe katılan ellerinde Türk bayrakları ile 2 kilometre yol yürüdü.

      Vali Yaman yürüyüşün ardından ?Birinci dünya Savaşı´nda Enverpaşa komutasındaki Osmanlı Ordusu, Rus işgali altındaki toprakları kurtarmak için başlattığı ve 90 bin askerin şehit  olduğu Sarıkamış  Harekatı´nın 104 yılı dolayısıyla ülkemizin genelinde başlatılan yürüyüşü Mardin´de görüldüğü gibi büyük bir katılım ile gerçekleştirdik. Beni çok sevindiren ve dünyada örnek olacak bu yürüyüşü farklı kılan, farklı etnik kökene ve inanca sahip insanların birlikte katılması ve anmasıdır. Mardin´in farkı budur.? Dedi