Sıcaklar Bastırdı Vatandaşlar Serin Yerlere Akın etti.

GÜNDEM
07-07-2017 10:24
Google News

Mardin´de, Ülke genelinde aman dedirten sıcaklardan kurtulmak ve serinlemek isteyen vatandaşlar Sultan Şeyhmus Ziyaretine akın etti.

Sıcaklar Bastırdı Vatandaşlar Serin Yerlere Akın etti.

 

                Mardin Diyarbakır karayolu üzerinde bulunan ve yörenin isim babası olan Sultan Şeyhmus Ziyareti hafta sonu vatandaşlarla doldu taştı. 50 dereceye varan sıcaklardan kurtulmak ve serinlemek isteyenlerin yanı sıra hafta sonunu serin bir yerde geçirmek isteyen  vatandaşlar Sultan Şeyhmus Ziyaretine akın etti.

                 Bölgede çocuğu olmayanlar ile evlilik çağına gelen gençlerin ziyaret edip adak ve dilek tuttukları Sultan Şeyhmus Ziyareti hafta sonu insan akınına uğradı. Hafta sonunu serin bir yerde geçirmek isteyen vatandaşlar ziyarete akın etti, otoparklarda araç park yerleri doldu, ziyaretin içi ise ana baba gününe döndü. Ziyarete akın edenlerin bir kısmı piknik yaptı, bir kısmı da ziyarette dua edip, ziyaret etrafında bulunan ağaçların gölgesinde serinlemeye çalıştı.

          Şeyhmus ve Sultan ismi yaygın

     Bölgede çocuğu olmayan çiftler Sultan Şeyhmus türbesini ziyaret ederek adak adayıp dilek tutarlar. Çocuk sahibi olan çiftlerin erkek çocukları olunca ismini Şeyhmus, kızı olursa Sultan koydukları belirtiliyor. Bölgede erkeklerde Şeyhmus, kadınlarda ise Sultan isminin yaygın olması Sultan Şeyhmus ziyareti ile ilişkilendiriliyor.

            Hafta sonunda  vatandaşlar bir taşla iki kuş vurduklarını söyledi. Hem ziyaret hem de serinleme imkanı bulduklarını ifade eden vatandaşlar ? Sultan Şeyhmus Ziyareti bu sıcaklarda bize hem manevi huzur hem de serinleme imkânı sağladı? şeklinde duygularını dile getirdi.