Sosyal Güvenlik Haftası

YAŞAM
12-05-2014 19:24
Google News

-Mardin Sgk İl Müdürlüğü Hafta Boyunca Çeşitli Etkinlikler Yapacak

Sosyal Güvenlik Haftası

         Mardin Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Serdar Erdoğan 12-18 Mayıs tarihleri arasında 6. SGK haftasını kutlayacaklarını söyledi.

         Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğünde düzenlenen basın toplantısında kurum hakkında gazetecilere bilgi veren İl Müdürü Serkan Erdoğan, sigortasız işçi çalıştıran firma ve kişilere anlayış göstermeyeceklerini bildirdi.  'Yapılanma öncesi değişik statüde bulunan vatandaşlarımıza farklı Kuruluşlarca sosyal güvenlik hizmeti verilmekte idi. Vatandaşlarımıza daha iyi ve standart hizmet sunabilmek amacıyla farklı sosyal güvenlik kuruluşlarını tek çatı altında birleştiren düzenlemelerin ilk ayağı olan Kurumsal yapılanma, 16.05.2006 tarihinde kabul edilen 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ile gerçekleştirilmiştir. Söz konusu Kanun gereğince, (SSK) Sosyal Sigortalar Kurumu, (Bağ-Kur) Esnaf ve Sanatkarlar ve diğer bağımsız çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ve Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kurumu, Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında birleşmişlerdir.' Diyen SGK İl Müdürü Erdoğan sözlerini söyle sürdürdü.'Sosyal Güvenlik Kurumunu paydaşlarına tanıtmak, sosyal güvenlik reformunu anlatmak, sosyal güvenlik kavramının tüm vatandaşlarımız tarafından bilinmesini sağlamak, vatandaşlarımızı hak ve yükümlülükler konusunda bilgilendirmek, kayıtlı istihdamı teşvik etmek ve toplumda sosyal güvenlik bilincinin oluşmasını sağlamak amacıyla Kurumumuzun kuruluş kanununun kabul edildiği 16 Mayıs tarihini içine alan hafta, her yıl 'Sosyal Güvenlik Haftası' olarak kutlanmaktadır. Sosyal Güvenlik Haftası' Bu yıl 12-18 Mayıs 2014 tarihleri arasında kutlanacaktır. 12 Mayıs Pazartesi Cumhuriyet Meydan'ında yapacağımız çelenk koyma ve saygı duruşu töreni ile hafta etkinliklerine başlanacaktır. Arkasından Valilik makamını ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamını ziyaretler sonrasında sivil toplum örgütleri ziyaretleri ile devam edecektir'

         Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Erdoğan 3 denetmen ile sigortasız işçi çalıştıranlara kaşı,işçi haklarını korumaya çalıştıklarını hatırlatarak 'Sigortasız çalıştırılanlar vatandaşlık görevlerini yerine getirerek haklarını arayabilir.Bize gelen şikayetler kesinlikle gizli tutulur' dedi.