USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
YAŞAM

SÜRYANİ MEZARLARINA SALDIRI

Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Yemişli (Enhil) Mahallesi’nde Süryanilere ait bin yıllık olduğu ileri sürülen mezarlar tahrip edildi, Azizlerin kemikleri mezarlardan dışarıya atıldı.

SÜRYANİ MEZARLARINA SALDIRI
01-07-2022 08:02
01-07-2022 08:14
MARDİN
Google News

Süryani kilise takvimine göre 29 Haziran’da Mor Favlus ve Mor Fetrus anma gününde Mor Fetrus ve Mor Favlus Şapeli’nde bulunan mezarlığa giden Süryaniler, mezarların tahrip edildiğini, kemiklerin ise dışarıya atıldığını fark etti.

Saldırının ne zaman gerçekleştiğini bilmeyen, ancak anma gününde fark eden mahalle sakinleri; “Mor Fetrus ve Mor Favlus anma gününde kadislerin mezarlarına mum yakmak ve dualar okumak için girdiğimizde barbarca mezarların tahrip edilip, Aziz ölülerin kemiklerinin dışarıya atıldığını görünce çok üzüldük. Ölülerimizi kabirde bile rahat bırakmıyorlar. Yapılan bu vahşi davranış dinimize ve kültürümüze büyük bir hakarettir. Barbarca yapılan bu hareketi kınıyoruz.” Şeklinde tepki gösterdi.

    Süryani cemaatinden Yemişli Kalkındırma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ferhan Demirtaş yaptığı açıklamada: “Ölülerimize yapılan bu hareketi ve saygısızlığı kınıyoruz. Meydana gelen olay ile ilgili Jandarmaya haber verdik, Jandarma olay yerine hemen gelerek olay ile ilgili incelemesini yaparak zabıt tuttu. Bu olayın soruşturulmasını ve Hükümetimiz tarafından olayın faili olan meçhul kişilerin bulunmasını ve cezalandırılmasını temenni ediyoruz. Bu Azizlerin kabirleri çok eskidir ve bu ölülerimizin ne zaman defin edildiğini bilmiyoruz. Azizlerin Mezarı üzerinde küçük bir (şapel) 1967 tarihinde inşaa edilmiştir. Bu faili meçhul olayın ne zaman işlendiğini bilemiyoruz yalnız biz 28 Haziran 2022 akşamı ölülerimizin ruhlarına mum yakmak ve dua etmek için şapel'e girdiğimizde olayı gördük ve jandarmaya haber verdik." İfadelerine yer verdi.

 

KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ