Süryaniler IŞİD'i protesto etti

GÜNDEM
01-03-2015 00:27
Google News

DAİŞ çetelerince Süryanilere yapılan saldırıları kınamak amacıyla Mardin`in Midyat ilçesinde bulunan Süryaniler gerçekleştirdikleri yürüyüşün ardından basın açıklaması yaptı.

Süryaniler IŞİD'i protesto etti

DAİŞ çetelerince Süryanilere yapılan saldırıları kınamak amacıyla Mardin`in Midyat ilçesinde bulunan Süryaniler gerçekleştirdikleri yürüyüşün ardından basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan Süryani olan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Februniye Akyol Akay, daha önce birbirine düşürülen bölge halkının artık birbirine düşürülmediğini vurgulayarak "Bu sefer yarattıkları barbarları üzerimize salarak bizleri yok etmek istiyorlar. Ama artık tüm gücümüzle onların karşılarındayız. Amaçlarına hiçbir şekilde ulaşamayacaklardır" dedi.

Yürüyüşün ardından konuşan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Februniye Akyol Akay, 1915 yılından bu yana Bednahrin ve Kürdistan coğrafyasında soykırımın halen devam ettiğini belirterek halkların devamlı birbirine kırdırıldığını söyledi. Ama Artık halkların buna yeter dediğini vurgulayan Akyol Akay, "Artık halklar bunu kabul etmiyor.Bizler artık buna dur diyoruz. Yeter diyoruz. 1915`te bizlere uygulanan soykırım şimdi de 2014-2015 yılında Musulda, Şengalde, Kobanêde ve bugün Gonzaltoda yaşanmaktadır. Ama bu güçler anlasın ki hiçbir zaman hedeflerine ulaşmayacaklardır. Artık bizi birbirimize düşüremiyorlar. Bu sefer yarattıkları barbarları üzerimize salıyorlar. Ama artık tüm gücümüzle karşılarındayız.YPG,  YPJ,Süryani Askeri Meclisi Sultoro, ve Arap Savunma birlikleri ile dimdik karşılarındayız" dedi. Akyol Akay, artık bu halkın alt edilemeyeceğini de ifade ederek bu coğrafyadan kimsenin artık onları silemeyeceğini söyledi. Dünyada 16 milyon Süryani halkının olduğuna ve seslerini yükselttiklerine dikkat çeken Akyol Akay son olarak yüzyıldır kendilerini parçalamak isteyen emperyalist güçlerin kendi hedeflerine ulaşmayacaklarına halkların birlikteliğini kimsenin yıkamayacağını kaydetti.

Akyol Akay`ın ardından söz alan DBP Mardin İl Eş Başkanı Perihan Ağaoğlu ise "Tek dil, tek din tek bayrak" anlayışı altına hiçbir şekilde girmeyeceklerini belirterek bunlara boyun eğmeyeceklerini söyledi. Ağaoğlu, tüm halkların hukuku, adaleti ve eşitliği devamlı mücadele edeceklerini ifade ederek konuşmasını "Yaşasın halkların kardeşliği ve mücadelesi" sloganı ile sonlandırdı.

Yapılan açıklamanın ardından kitle beş dakikalık sessiz oturma eylemi gerçekleştirdikten sonra olaysız bir şekilde dağıldı.