USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
YAŞAM

Tarihi Kilisede Ateş Yakıp Bayramı Kutladılar

Mardin’de yaşayan Süryaniler, Tarihi Kırklar Kilisesinde ateş yaktı, doğuş bayramını kutladı.

Tarihi Kilisede Ateş Yakıp Bayramı Kutladılar
25-12-2022 12:28
25-12-2022 15:47
MARDİN
Google News

           Mardin’de Süryaniler, Doğuş Bayramını, 1600 yıllık tarihi kilisede düzenledikleri ayin ile kutladı. Ayini Mardin-Diyarbakır Metropoliti Salibe Özmen ve Kırklar Kilisesi Başpapazı Gabriyel Akyüz birlikte yönetti.

          Süryaniler sabahın erken saatlerinde eşleri ve çocukları ile Kırklar Kilisesine geldi. Ayin süresince kız ve erkek ilahi koroları Süryanice ve Arapça ilahiler okudu. Ayini yöneten ruhani liderler kilisede bulunanlara Süryanice, Arapça ve Türkçe ilahiler okudu, nasihatlerde bulundu, ülke ve dünya barışı ile insanların sağlık ve huzuru için dualar etti.

       Kilise ortasında ateş yakıldı

    Kız ilahi korosu ilahileri eşliğinde erkek ilahi korosu ruhani liderler ile birlikte kilisenin içini turladı. Metropolit Salibe Özmen ve Başpapaz Gabriyel Akyüz’ün ellerindeki haçlarla ayine katılanları takdis etti. İlahi koroları ilahiler eşliğinde kilisenin ortasında mangalda ateş yakıp, Hz. İsa’nın bir mağarada dünyaya gelişini ve çobanlara tarafından bulunup ateş yakılarak ısıtılmasını  temsili olarak canlandırdı. Ayine katılanlar gümüş tütsülükler içinde yakılan özel kokularla kutsandı.

     Ayinin sonunda, kiliseye gelen Süryanilerin ağzına, başpapaz Gabriyel  Akyüz, şaraba banılmış ve okunmuş birer parça ekmek koyarak oruçlarını açtırdı.

     Ayine katılanlar ayin sonunda mum yakıp dilek diledi. Kilise avlusunda tebrikler kabul edildi.

Kiliseye gelen Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş,  Artuklu Belediye Başkanı Mehmet Tatlıdede ve AK Parti İl Başkanı Faruk Kılıç ve vatandaşlar, Süryanilerin bayramını kutladı.
Demirtaş, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Süryani vatandaşların Noel bayramını tebrik ettiklerini söyledi.
Mardin'de farklı dinlere mensup vatandaşların yıllardır huzur ve barış içerisinde bir arada yaşadığına dikkati çeken Demirtaş, "İnşallah bundan sonra da kardeşçe yaşayacağız. Bu bayramlar kardeşliğimizin güçlenmesine, huzurun, barışın daha da iyi yerleşmesine büyük katkı sağlayacak." dedi.

   

,

 

 

KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ