Türkiye’den “Yazıyla Bir Ömür” konferansı

YAŞAM
05-07-2021 17:44   Güncelleme : 05-07-2021 17:45
Google News

Institut français Türkiye, Salon Bilgi konferans serisinin ikincisinde bu ay Fransız filozof Yves Michaud ve yayın yönetmeni Saadet Özen’i ağırlayacak. Etkinliğin moderatörlüğünü ise yazar Serhan Ada üstlenecek.

Türkiye’den “Yazıyla Bir Ömür” konferansı

Institut français Türkiye, Salon Bilgi konferans serisinin ikincisini düzenleyecek. Çevrimiçi etkinlikte, resim ve yazı başta olmak üzere birden fazla alanda uzmanlaşmış olan sanatçı Etel Adnan konuşulacak.

7 Temmuz Çarşamba günü yazar, şair ve ressam Etel Adnan'ın Pera Müzesi'ndeki “İmkânsız Eve Dönüş” sergisi kapsamında zoom üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek etkinlikte Adnan'ın yazıları ve yazı ile resim arasında kurduğu ilişki ele alınacak. Etkinlikte konuklar filozof Yves Michaud ve Everest Yayınları yayın yönetmeni Saadet Özen’e, serginin eş küratörü Serhan Ada moderatör olacak eşlik edecek. 

Zoom uygulaması üzerinden gerçekleştirilecek etkinliğin dili Fransızca olacak, Türkçe simultane çeviri yapılacak. Keyifli sohbeti izlemek isteyenler https://forms.gle/bm67a7E7HJdqVfQK8 adresi üzerinden kayıt olabilir.

Etel Adnan kimdir ?

Beyrut doğumlu Etel Adnan, eserlerinde iki temel ifade aracı olan yazıyı ve resmi, bazen birbirinden ayrı bazen birbirinin içinde kullanarak birden fazla alanda ustalaşmış bir sanatçıdır. Edebî eserleri birçok dile çevrilen sanatçının, görsel sanatlar alanındaki çeşitli üretimleri dünyaca tanınmış müzelerin kalıcı koleksiyonlarında yer almakta ve dünyanın birçok yerindeki bienal ve benzeri sanat etkinliklerinde sergileniyor. Yaşadığı Paris’te, halen yazmaya ve çizmeye devam eden Etel Adnan’ın, Serhan Ada editörlüğünde, düz yazı ve denemelerinden oluşan Türkçe derleme kitabı çok yakında Everest Yayınları’ndan okuyucularla buluşacak.