USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
YAŞAM

Yeşilli’de Kiraz Festivali Coşkusu

Mardin’in Yeşilli İlçesinde 16.cısı düzenlenen Uluslararası Kiraz Festivali Berdan Mardini Konseri, Dinler ve Dinler Korosu e devam etti.

 Yeşilli’de Kiraz Festivali Coşkusu
13-06-2022 14:55
13-06-2022 23:45
MARDİN
Google News

Mardin'in Yeşilli ilçesinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen Uluslararası Kiraz Festivali, bu yıl daha coşkulu ve geniş yelpazeli etkinliklerle başladı.  Pandemi nedeniyle ertelenen Kiraz Festivali’nin 16.yılında, Mardin Dinler ve Diller Korosu Şef Seçkin Mataracı’nın yönetiminde Türkçe, Arapça, Kürtçe, Süryanice ve Ermenice türkülerle katılımcıları coşturdu. Berdan Mardini ise alanda toplanan binlerce kişiye okuduğu Türkçe ve Arapça Türkülerle coşturdu.

    Yeşilli Belediye  Başkanı Hayrettin Demir, Yeşilli İlçesini köy görünümünden modern bir ilçe konumuna getirdiklerini, kentsel dönüşüm projesi ile kimsenin evini yıkmayacaklarını, ilçedeki çirkin görüntüleri modernize ederek yenileyeceklerini söyledi. Başkan Demir Uluslararası Kiraz Festivalinin, Yeşilli ilçesini kapılarını uluslararası turizme açtıklarını kaydetti. Demir “Yeşilli İlçemizi geleceğe taşırken, köy görüntüsünden uzak modern, yaşanılır, gençlerin sosyal etkinlikler yapabileceği, öğrencilerin huzur ve güven içinde eğitimlerini sürdürebilecekleri bir ilçe hedefimizdir. Bu bayrak altında huzur içinde yaşamaktan mutluluk duyuyoruz” dedi

    İlçe Kaymakamı Emre Öztürk festivale katılara kısa bir selamlama konuşması yaptı.

      Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, Festival coşkusunun bir araya getirdiği binlerce kişiye yaptığı konuşmada, Mardin’in bir kültür ve turizm kenti olduğuna dikkat çekerek, festivalin Mardin’in tanıtımına katkı sağlayacağına inandığını söyledi. Vali Demirtaş “Geçen yıl Mardin’e 3 milyon turist gelmiş bu yıl 5 milyon turist ve 700 bin konaklama bekliyoruz.” Dedi

              Toprağımızı Değerlendirelim

     Mardin Turizminin en önemli ayaklarından birinin gastronomi olduğuna vurgu yapan Vali Demirtaş “Mardin’e gelen turistlere yerel ürünlerimizi ikram edeceğiz. Onun için her karış toprağını ekmemiz, değerlendirmemiz lazım. Vatandaşlarımız arı ovanı dağıttık. Kırsal mahallelerimize fıstık, zeytin, badem ve meyve fideleri dağıttık. Vatandaşımızın refah düzeyinin yükselmesini sağlayacak ne varsa yapmayı hedefliyoruz. Fidan üretim merkezi kurduk ve vatandaşlarımıza meyve fidesi dağıtıyoruz. Yollarımızı asfaltlıyoruz. En önemlisi yaptığımız hizmetleriniz denetimizi altında ve en iyi şekilde yürütülmesini sağlıyoruz” dedi.

       Festival etkinliğine, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Coşkun Sel, İl Emniyet Müdürü Mahmut Karabulut, Artuklu ve Nusaybin İlçe Kaymakamları, Mardinli İş İnsanı Dr. Zeynelabidin Erdem, Mardin Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Cebrail Aslan,Genç İşadamları Derneği Başkan Yardımcısı Nurullah Yalçın, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

      En iyi kirazı yetiştiren üreticilere, bilgi yarışmasında dereceye giren okullara ve en iyi çiftçilere ödüller verildi, etkinlikkapsamında çocuklar sünnet ettirildi.

KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ