USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

BİR EL VAR, VATANDAŞIN CEBİNDEN ÇIKMAYAN

20-08-2018
Google News

           Bir memurun, bir esnafın, bir emeklinin evinde olabilecek kadar elektronik eşyası olan biri olarak; bir yaz ayının gerektiği kadarıyla klima, buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinası, televizyon, fırın, vantilatör, ütü, tost makinası, mikro dalga fırın, şu sebili, mikser, ev aydınlatması ve asrın harikası(!) Cep telefonlarını defalarca şarj ederek ve sadece buzdolabının fişini takılı bırakarak Mardin´de ki evimin kapısını çekip il dışına ciftim.
         Bir müddet sonra bu tüketimlerin bedeli olarak 161 bin lira tahakkuk ettiğini telefonuma gelen SMS ile öğrenmiş oldum ve yatırdım.
         Bir sonraki ay için evde olmadığımız nedeniyle sadece bir buzdolabının tüketeceği kadar cüzi bir tahakkuk beklerken; yine SMS ile 84 liralık bir ödeme yapmam gerektiği bilgisini aldım.
         Bütün elektronik cihazların kullanıldığı ay ile sadece buzdolabının kullanıldığı ay arasındaki mantıksız tahakkuk karşısında şaşkına dondum. Matematiksel işlemlerin tümünü denedim; çarptım, boldum, çıkardım, topladım mantıklı bir karşılık bulamadım. Özel bir hesaplama metodu olandan yardım diliyorum.
Matematik, teknik, statik, elektronik hesaplamalar beni sonuca götürmezken acaba fantastik yaklaşım sonuç verir mi diye düşündüm. 
          Geçmediğimiz köprü ve otoyola, uçmadığımız hava meydanlarına, yatmadığımız hastanelere ücret öderken; kullanmadığımız elektrik enerjisine de mi ücret ödüyoruz? Herhalde gerçeğe yakın en iyi değerlendirme bu oldu. Solumadığımız havanın vergisini ödeyeceğimiz günler de yakın görünüyor. Bir gün lokantada önümüze konacak boş tabaktan bir buçuk Adana bedeli istenirse hiç şaşırmayacağız.
Bütün bu sıkıntıları ülke olarak hep birlikte çekerken; bazı kendini bilmezlerin özellikle sosyal medya hesaplarında yaptığı, adete bir bölgecilik içeren paylaşımlar hiç yakışık kalmıyor. Elektrikte kayıp-kaçağın sorumlusu olarak doğu ve Güneydoğu illerini göstermesi, o bölge insanının yaptığı" hırsızlığın" ceremesini başka bölge insanının çekmekte olduğu şeklindeki haksız ve doğru olmayan yaklaşımı üzücüdür.

       Nüfus oranı olarak yapılan ve ne kadar gerçek olduğu bilinmeyen değerlendirmelerde Mardin, Diyarbakır, Şırnak ve Batman illerinin kayıp-kacakta ilk sırada olduğunun gösterilmesine inananlar; kilowat/saat olarak düşünüldüğünde en büyük kayıp-kaçağın Kocaeli, İstanbul, Bursa gibi sanayii illerinde olduğunu ya bilmiyor veya unutuyor. Kocaali´de bulunan büyük bir sanayi tesisinin Mardin veya Diyarbakır´ın toplam enerji tüketiminden fazla olduğu görülecektir.
     Yapmanız gereken içinde yaşadığımız sıkıntılı günlerde afaki suçlamalarla bölgeler arası ayrıştırıcı dilden uzaklaşıp, yapıcı bir üslupla doğrulara odaklanmak ve bu günleri birlikte aşmanın yollarını bulmaktır.
        Kimin elini kimin cebinde olduğunu öğrenmek için uğraşıp durduk; şimdi görüyoruz ki vatandaşın cebinde bir el var ve bir türlü çıkmak bilmiyor.

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Semih Hocaoğlu
Semih Hocaoğlu
Evet Barış, Hatta Hemen Şimdi Ama Önce Kendinle Barış! Okul Zili Çalarken! 50 Yıl Önce, 50 Yıl Sonra İbretlik Bir Hikaye Bu Ne Hadsizlik?.. Rakamların Dili Ödüller Üzerine! Yangın Yerine Hangi İtfaiye? Bu Konu da Sulandırıldı! Soyadı, Aile Adı, Lakap Bir Mardin Masalı Ezanı Kim Susturdu? Kaybolan Efsaneler Mardinspor'dan Haber Var Amacından Uzak Grup Toplantıları N E R E D E N N E R E Y E E E.. Ö Z E N E D A V E T !... Neler Oluyor Bize? SAÇMALIKLARDAN SEÇMELER Bakım Masrafları Yük Oluyormuş... Ali Yazar, Veli Bozar! Keşke Yanılan Ben Olsam ... Beyin bilmesin, beynin bilsin! Bugün Günlerden Mardinspor! Akılla Alay Etmek Diriye Yoksa, Ölüye Biraz Saygı Her Görüş, Her Fikir Saygıdeğerdir R İ T U E L İ S T T I P Aranan Kan Bulunmuştur! Yeter ki benim olsun, Küçük olsun Ekonomik Seyrusefer Mardin Ziraat Fakültesi Senin Hakkındır Şiddetle Kınıyorum Mardin'e Özlem Atışma! Bugün Günlerden Mardinspor Bundan iyisi, Şam'da Kaysı Sessiz Çığlık Şehiriçi Mektup DEDAŞ Şartel İndirince, Çiftçinin Sigortası attı Adalara Bir Yar Gider Bizlerden Mardin'de Valiliğin Dünü ve Bugünü Elektrik, Şimdi de su Bilmem fark edeniniz olmuş mu Kursak Ve Barsak Arasındaki Trafik SUÇ VE CEZA Bayramı Bayram gibi yaşa(ma)mak Hakem Gözlük Tak! Yanlış yapıyoruz arkadalar Temsilde Kadın HAYATIN GERÇEKLERİ, YAŞAMIN KOŞULLARI, YATAK ODALARINDA DEĞİL ?Çılgın Proje? ve ?Aklı Başında Proje? MAZIDAĞI ve FOSFAT Mardin ve Arapça MARDİN´DE YEREL MÜZİK VE YEREL SANATÇILAR NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR SECİMİ KAZANAN - SECİMİ KAYBEDEN MARDİN´İ TANITANA, MARDİN´E HİZMET EDENE "ONUR ÖDÜLÜ" BİRLİKTE YÖNETMEK VE BELEDİYE MECLİSİ YARIN 8 MART HANGİ KADININ GÜNÜ BİR EL VAR, VATANDAŞIN CEBİNDEN ÇIKMAYAN CHP´DE KAZAN KAYNIYOR Seçimin Ardından Spor hem araç,hem amaçtır. Siyasette Yeni Anlayış? Sebep Sonuç " İlişkileri İle Elektrik enerjisinde Kayıp-kaçak" Elektrikte Kayıp-Kaçak! Geçmiş Zaman Hikayesi... 65 Yaş Yolun Yarısı Mı? Mardin´de Mutlu Olmak..