USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Temsilde Kadın

19-02-2020
Google News

Rüzgar hızıyla adeta fırıldak gibi dönmekte olan ülke gündeminin yakalanamadigi , ortalığın toz duman olduğu gunlerden geciyoruz. Televizyon ekranları , gazete manşetleri dolu dolu .....
- Arap Baharı diye baslatip Arap Bataklagina batmamiza sebep olan Suriye politikası ve beraberinde getirdiği devasa sorunlar ,
- FETO´nun siyasi ayagini arayış konusundaki akıl almaz manevralar ,
- Çökmüş ekonomi ,
- Sağlık skandalları,
- Cemaat ve tarikatlar ile onlara bağlı vakiflara hulleyle aktarılan paralar ,
- İlkokul düzeyine kadar indirgenmiş gerici egitim yöntemleri ,
- Temel yaşam ihtiyaçlarına getirilen korkunç zamlar ,
- Başta emekliler olmak üzere dar gelirli çalışanların bogustugu yaşam kosullari ile bu sorunun beraberinde getirdiği intiharlar gibi sosyal patlamalar ,
- Ayaklar altına alınmış demokratik hak ve özgürlükler ,
- Siyasi iradenin baskısı ve yönlendirmesiyle yaşanan hukuk katliamları ,
- Yaratılmak istenen darbe algısı ,
- Birçok bakanlıktan fazla bütçesi olmasına karşın ; cuma namazı sonraları para toplama alışkanlığından vazgecmeyen Diyanet İşleri Baskanligi´nin din adamligi kisvesi altında kabul edilemez sapik fetvalar veren, cemaat yurtlarında çocuklara alçakça davranışlarda bulunan sapiklari görmezden gelmesi , vatandaşları ucuz mal alabilmesi için akşam saatlerinde pazara gitmeyi tavsiye etmesi ,
- .....ve siralamakla biteremeyecegimiz sorunlar yumagini bir tarafa bırakıp başka bir kulvara kanalize olalım istiyorum.
Sevgili Ayşenur Arslan´ın güzel bir tesbiti vardı bu günler için :
" Gazete okumayan, TV izlemeyen sağlıklı kalır " diye. Yani yukarıda siraladigim konulardan ( şimdilik ) uzak kalmaya çalışanın kimya bozukluğu ve psikolojik bozukluklar gibi sağlık sorunları olmaz.
Siyaset sahnemizin en renkli siması ve harika(!) fikirleriyle tanıdığımız Bahçeli ; bugün
" sorunları donduralim " diye müthiş bir çıkış yaptı ama ; düşüncemiz o çizgide değil .

X X X

Kadının toplumda liderlik ve yöneticilik baglamindaki yerine biraz kafa yoralim istedim.

" Yahu size ne oluyor kardeşim? Tutturmussunuz kadın yönetimde ve liderlikte daha iyi yerlerde olmalı , temsilde kadın erkek eşitliği sağlanmalı " diyip duran biz erkekleredir sitemim .
Kadınların kendileri bu konuda çok fazla istekli olmuyorsa; size ne oluyor?....
Son cümleye bazı hanımların itirazlarını duyar gibiyim. " Bizim istekli olmadığımızı nasıl iddia edebilirsin? " diye.
Ben de bu hanım arkadaslara ; Türkiye´nin mevcut kamusal alanında dünden bugüne kadının hangi alanlarda olduğunu , daha etkin ve yetkin yerlerde olabilmesi yönünde hiçbir istek ve gayretinin olmadığını istatistiki rakamlarla göstererek aslında iddia sahibinin ben olmadigimi , mevcut durumun kendi tercihleri olduğunu gostermeye çalışacağım :
Mevcut duruma baktığımızda ; kadınlar kendilerine liderlik ve yöneticilik yolunu açabilecek eğitim ve ogretimi tercih etmeyerek ve sosyal alanda yerini alabilmesi için gerekli girişim ve sosyal calismada bulunmayarek tercihi genel olarak ; avukatlık, eczacılık, öğretmenlik ve hasta bakıcılığı yönünde kullanmaktadır.
Halen Türkiye´de 79 erkek valiye karşın 2 kadın vali , 943 erkek kaymakama karşın sadece 14 kadın kaymakamın bulunmus olması; %65 oranında 1153 erkek buyukelci, ataşe ve dışişleri mensubu varken %35 oranında 624 kadinin var olması Siyasal Bilgiler ve Kamu Yönetimi gibi eğitim kurumlarına ilgi göstermediği anlamıni taşıyor.
Hukuk Fakulteleri mezunlarından %64´luk hakim ve savcılık oranı erkeklerde, %36´lik hakim ve savcılık kadınlarda olurken ; erkek avukatların oranı %59 kadın avukatlarin %41´e varması kadınların avukatlığı biraz daha fazla istediği; ancak buna rağmen tüm barolarda sadece kadın baro baskani olması temsil sorumlulugunun daha az düzeyde olduğunun bir başka göstergesidir .
İstatistiki rakamlara göre ; 390 bin kadın öğretmene karşın 330 bin erkek öğretmen ; %53´luk kadın ve %47´lik erkek eczacının bulunduğu Türkiye´de kadınların bu kulvarda daha çok istekli olduğu görülüyor .
Tıp alaninda 45 bin erkek doktor varken 28 bin kadın doktor bulunmakta; hasta bakicilik dalinda ise kadinlarin oranı %91 gibi ezici bir oran.
Parlementoda 496 erkek parlementere karşı ancak 104 kadın parlementerin var olması, 1345 il-ilce erkek belediye başkanı varken kadınların sayısı sadece 45 ; Belediye Meclisi üyelerinin 30500´ u erkek iken 1350 kadın meclis üyesi bulunmakta. 52300 erkek muhtara karşın 500 kadın muhtarlik mührünü tasiyabilmekte .
Kamusal ve özel gücün hemen hemen tamamının erkeklerde olduğu ülkede , kararlarin erkekler tarafından alınması handikapini ; kadınlarımız ne zaman ki " BEYİM BİLMEZ BEYNİM BİLİR " diyebilecek konuma gelirse; istatistikler de allak bullak olur ve HERSEY COK GUZEL OLUR .....

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Semih Hocaoğlu
Semih Hocaoğlu
Evet Barış, Hatta Hemen Şimdi Ama Önce Kendinle Barış! Okul Zili Çalarken! 50 Yıl Önce, 50 Yıl Sonra İbretlik Bir Hikaye Bu Ne Hadsizlik?.. Rakamların Dili Ödüller Üzerine! Yangın Yerine Hangi İtfaiye? Bu Konu da Sulandırıldı! Soyadı, Aile Adı, Lakap Bir Mardin Masalı Ezanı Kim Susturdu? Kaybolan Efsaneler Mardinspor'dan Haber Var Amacından Uzak Grup Toplantıları N E R E D E N N E R E Y E E E.. Ö Z E N E D A V E T !... Neler Oluyor Bize? SAÇMALIKLARDAN SEÇMELER Bakım Masrafları Yük Oluyormuş... Ali Yazar, Veli Bozar! Keşke Yanılan Ben Olsam ... Beyin bilmesin, beynin bilsin! Bugün Günlerden Mardinspor! Akılla Alay Etmek Diriye Yoksa, Ölüye Biraz Saygı Her Görüş, Her Fikir Saygıdeğerdir R İ T U E L İ S T T I P Aranan Kan Bulunmuştur! Yeter ki benim olsun, Küçük olsun Ekonomik Seyrusefer Mardin Ziraat Fakültesi Senin Hakkındır Şiddetle Kınıyorum Mardin'e Özlem Atışma! Bugün Günlerden Mardinspor Bundan iyisi, Şam'da Kaysı Sessiz Çığlık Şehiriçi Mektup DEDAŞ Şartel İndirince, Çiftçinin Sigortası attı Adalara Bir Yar Gider Bizlerden Mardin'de Valiliğin Dünü ve Bugünü Elektrik, Şimdi de su Bilmem fark edeniniz olmuş mu Kursak Ve Barsak Arasındaki Trafik SUÇ VE CEZA Bayramı Bayram gibi yaşa(ma)mak Hakem Gözlük Tak! Yanlış yapıyoruz arkadalar Temsilde Kadın HAYATIN GERÇEKLERİ, YAŞAMIN KOŞULLARI, YATAK ODALARINDA DEĞİL ?Çılgın Proje? ve ?Aklı Başında Proje? MAZIDAĞI ve FOSFAT Mardin ve Arapça MARDİN´DE YEREL MÜZİK VE YEREL SANATÇILAR NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR SECİMİ KAZANAN - SECİMİ KAYBEDEN MARDİN´İ TANITANA, MARDİN´E HİZMET EDENE "ONUR ÖDÜLÜ" BİRLİKTE YÖNETMEK VE BELEDİYE MECLİSİ YARIN 8 MART HANGİ KADININ GÜNÜ BİR EL VAR, VATANDAŞIN CEBİNDEN ÇIKMAYAN CHP´DE KAZAN KAYNIYOR Seçimin Ardından Spor hem araç,hem amaçtır. Siyasette Yeni Anlayış? Sebep Sonuç " İlişkileri İle Elektrik enerjisinde Kayıp-kaçak" Elektrikte Kayıp-Kaçak! Geçmiş Zaman Hikayesi... 65 Yaş Yolun Yarısı Mı? Mardin´de Mutlu Olmak..