2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü Etkinlikleri

SAĞLIK
03-04-2019 21:01
Google News

İl Sağlık Müdürü Uz.Dr. Yavuz? Mardin genelinde nisan ayı boyunca İl ve ilçelerimizde Otizm Farkındalık çalışmaları devam edecektir?

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü Etkinlikleri

          Mardin Ruh Sağlığı Birimi tarafından düzenlenen ve Halk Sağlığı Hizmetleri Birimi Başkanı Dr. Hidayet Bakaç ve Başkan Yardımcısı Ahmet Doğan´ın katılımları ile  Öğretmen Necmi Karat Özel  Eğitim  Uygulama  Okulunda öğrencilere dönük etkinlikler düzenlendi.

          Etkinliklerde,  Otizm Spektrum Bozukluğu; belirtileri yaşamın ilk üç yılında ortaya çıkan nörogelişimsel bir bozukluk odluğuna vurgu yapılarak, her coğrafyada ve her sosyoekonomik düzeyde görülebildiğine dikkat çekildi. Birleşmiş Milletler tarafından 2008 yılında 2 Nisan  ?Dünya Otizm Farkındalık Günü? olarak kabul edildiğini ifade eden yetkililer, tüm dünya ile birlikte ülkemizde de, 2 Nisan günü başlayan ve Nisan ayı boyunca devam eden farkındalık etkinlikleri ile erken tanı, tedavi ve eğitim hizmetlerine erişimin öneminin anlatıldığı belirtildi.. 

          ? Etkinlikler kapsamında çocukların eğlenceli vakit geçirmeleri amacı ile çocukların yüzleri istedikleri renklere boyanarak, müzik ve palyaço eşliğinde pasta kesildi, balon, tişört ve şapka dağıtıldı. Etkinliğe Türk Kızılay Derneği Mardin Toplum Merkezi ve Mardin Otizm, Engelsiz Yaşam ve Aile Eğitimi Derneği de davetli olarak katıldı. 

           Aynı şekilde Savur ilçesinde  2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü Dolayısıyla "Otizmin Farkına Var" Etkinliği Düzenlendi.

          Mardin İl Sağlık Müdürü Uz.Dr. Saffet Yavuz, Toplumun her kesiminde farkındalık oluşturmak adına Savur Prof. Dr. Aziz Sancar Devlet Hastanesi ve Savur Toplum Sağlığı Merkezi işbirliğiyle Savur Zübeyde Hanım Anaokulundaki öğretmenlerle iletişime geçilerek çeşitli etkinlikler düzenlendiğini söyledi. Yavuz ? Hastanemizin bahçesinde stant kurularak Anaokulu öğretmenleri öncülüğünde ?Farkındalığı Paylaş? sloganıyla öğrencilerimizin müzik eşliğinde yüz ve el boyama, boyanan ellerin beyaz kumaşa basılması, broşür dağıtılması ve gökyüzüne balon bırakma etkinliği gerçekleştirildi.

            Mardin genelinde nisan ayı boyunca İl ve ilçelerimizde Otizm Farkındalık çalışmaları devam edecektir? dedi.