USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
YAŞAM

Adnan Avuka adına özel ödül

Mardin Valiliğinin düzenlediği “Mardin 4. Ulusal Foto Maraton” Yarışmasında Fotoğraf sanatçısı ve Gazeteci Adına Avuka adına özel ödül verilecek.

Adnan Avuka adına özel ödül
11-07-2021 22:23
11-07-2021 23:16
Google News

       Mardin Valiliği, Büyükşehir Belediyesi Ve Dicle Kalkınma Ajansı işbirliğiyle bu yıl 4.sü yapılacak olan “ Mardin 4. Ulusal  Foto Maraton” yarışmasında, dereceye girecek fotoğraf sahiplerine çeşitli ödüller verilecek. 

       Mardin Valiliği, Mardin’e değer katan efsane isimleri de unutmadı Yarışmada dereceye giren fotoğraf sahiplerine; Nobel Ödüllü Prof.Dr. Aziz Sancar,  ABD olmak üzere 10 ülkede ve Türkiye’de 47  fotoğraf sergisi açan renkli kişiliği ve gazeteciliği ile Mardinlilerin ve Mardin’de görev yapanların gönlünü kazanan ve Mardin’in bir değeri ve simgesi haline gelen Adnan Avuka, Telkari gümüş sanatı adına bir çok fırsatı tepen ve sanata gönül Süphi Hindiyerli, Çöplüklere binlerce ağaç dikerek ormana dönüştüren ve Mardin’de bulunan kaynak çeşmeleri ayakta tutan Şeyhmus Erginoğlu,Namıdiğer Mardinlilerin Şeyhmus Amcası, ve  Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanları arasında tarihe ismini yazdıran Midyat Belediyesi Eski Başkanı Zekiye Midyat adına özel ödül verilecek.    

    Gazeteci ve fotoğraf sanatçısı Adnan Avuka'nın fotoğrafları, ilde bulunan resmi kurum binalrında ve işyerlerinde duvarlarda asılı olduğu dikkat çekiyor.    

                  Adnan Avuka Kimdir 

             01.07.1950 Mardin Savurkapı Mahallesinde doğdu. İlk. Orta Ve Lise eğitimini Mardin’de yaptı. İlk okulda  gazetecilik merakı  başlayan ve bir Jüpiter  fotoğraf makinesi ile 1966 yılında fotoğraf çekme  ve amatörce muhabirlik yapmaya başlayan  Adnan  Avuka, Orta ve Lise de eğitim görürken muhabirlik ve fotoğraf çekmeye devam etti. Ortaokul döneminde   spora merak saran Avuka, atletizm de başarılı dereceler elde etti ve liseyi bitirinceye kadar atletizm çok sayıda madalya aldı.

       1967 yılında başladığı  muhabirlik ve gazetecilik serüvenini, Yeni Asya,  Polis Gazetesi, Türk Haberler Ajansı, Tercüman, Yeni İstanbul, Hürriyet, Hürriyet Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı, Cumhuriyet Gazetesi, TRT’nin il temsilciliklerini uzun süre yaparak sürdüren ettiren Avuka; Halen İzmir İlkses, Adana’da bölgesel çıkan  İlk Haber ve Güney Hakimiyet Gazetelerinin Mardin İl Temsilciliğini yapıyor. Adnan Avuka Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca gazeteciler verilen Turuncu (sarı) Basın Kartı sahibidir.

           Fotoğraf merakı ile Türkiye’nin çeşitli illerinde 47  Mardin temalı  fotoğraf sergisi açan Avuka, Mardin  turizmine  ve tanıtımına büyük katkı sağladı. Mardin Eski Valisi Temel Koçakların eşi  Sebahat Koçaklar himayesinde, ilk olarak Suriye Arap Cumhuriyeti, Halep Şam , Haseki ve Kamışlı  ilinde fotoğraf sergisini açtı. Kamışlı, Mısır Kahire, Avusturya Viyana şehrinde (İki defa), ABD  “Dinlerin ve Dillerin Hoşgörüler Diyarı Mardin” fotoğraf sergileri açtı.Gazetecilik ve fotoğraf sanatçılığından birçok ödüller aldı. Çok sayıda yılın gazetecisi ödülü aldı.  Evli biri erkek ikisi kız 3 çocuk babası olan Avuka’nın 4 de torunu var.

        

 

ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ