Ankara katliamı Mardin´de protesto edildi

GÜNDEM
12-10-2015 14:38
Google News

Mardin´de KESK, DİSK, TTB ve TMMOB öncülüğünde binlerce kişinin katılımı ile gerçekleşen yürüyüşte Ankara katliamı protesto edildi.

Ankara katliamı Mardin´de protesto edildi

              Mardin´de. KESK, DİSK, TTB ve TMMOB´un Ankara´da Emek, Barış ve Demokrasi mitingine yapılan saldırı sonucu yaşamını yitirenlerin anısına ve katliama tepki göstermek amacıyla 12-13 Ekim tarihlerinde iki günlük iş bırakma eylemi  yapıldı. Eylem Mardin Büyükşehir ve Artuklu  belediyeleri tarafından da desteklendi..

       Haber:Mehmet Çelik

       Mardin Büyükşehir ve Artuklu belediyeleri önünde toplanan belediye çalışanları, KESK Mardin Şubeler Platformu´na yürüdü. KESK bileşenleriyle bir araya gelen yüzlerce kişi  Karayolları Parkı´na doğru yürüdü. Yürüyüşte, ?Acımız büyük, öfkemiz de. Yastayız, isyandayız, hesap soracağız? pankartı taşındığı gözlendi.Sıkı Sık Cumhurbaşkanı Erdoğan aleyhine sloganlar atıldı.  Vali Ozan Caddesi´ne ulaşan yüzlerce  kişi, Artuklu Üniversitesi Demokratik Öğrenci Derneği öncülüğünde yürüyüş gerçekleştiren yüzlerce öğrenci ile buluşarak, Karayolları Parkı´na yürüyüş yaptı. Yürüyüşe KESK, DİSK, TMMOB ve TTB´nin yanı sıra, HDP, DBP, Mardin Barış Anneleri, Artuklu Üniversitesi Demokratik Öğrenci Derneği, HDP Mardin Milletvekili Enise Güneyli ile milletvekili adayı Erol Günel, Artuklu Belediye Eş Başkanı Emin Irmak katıldı.                

         Yürüyüşün ardından Karayolları Parkı´nda Ankara´daki patlamada hayatını kaybedenler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

                     Olayda yaralandı,yaşananları anlattı 

         Ankara´daki patlamada kolundan yaralanan Şükrü Kaya, yaşadıkları patlama anını anlatarak, inadına barış demeye devam edeceklerini söyledi. Kaya ikinci bombanın daha büyük ve tesirli olduğuna dikkat çekti. Kaya ?Patlamanın hemen sonrasında yaralıları kurtarmaya çalışanların üzerine gaz ve su sıkılması ölü sayısını artmasına neden oldu.? Dedi

         Daha sonra bileşenler adına konuşan KESK Mardin Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Benli, Ankara´da yaşanan katliamda 128 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatarak, ?Hiç kimse bize bu katliamın faili meçhul olduğunu söylemesin. Ankara´nın orta yerinde göz göre göre bombaları patlatanları, yakın tarihimizin en vahşi saldırısına göz yumanları biliyor, katillerin hepsini tanıyoruz. Katiller; diktatörlük hevesleri 7 Haziran seçimlerinde kursaklarında kaldığı için, ülkeyi kan gölüne çevirip, yaşanan ölümler üzerinden oy avcılığı yapanlardır. Ne kadar saldırırsanız saldırın, korkmayacağız, yılmayacağız, unutmayacağız ve asla affetmeyeceğiz? dedi. 

         Daha sonra ise Demokratik Öğrenci Derneği temsilcisi, HDP Mardin Milletvekili Enise Güneyli, DBP Mardin İl Eş Başkanı Perihan Ağaoğlu ve HDP Mardin İl Eş Başkanı Musa Alkan da katliama ilişkin birer konuşma yaptı.

         Açıklamaların ardından eylem, yarım saat süren oturma eyleminin sonunda katılanlar olaysız  bir şekilde dağıldı.