USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
GÜNDEM

BAKAN TURHAN YATIRIMLARI İNCELEDİ

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan bir takım temas ve ziyaretlerde bulunmak üzere Mardin´e geldi.

BAKAN TURHAN YATIRIMLARI İNCELEDİ
30-08-2019 10:06
Google News

Bakan Turhan beraberinde Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal ile birlikte doğu ve güneydoğu Anadolu´nun 1. 2 milyon liralık en büyük yatırımı olan Cengiz Holding´e ait Eti Bakır Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisini yerinde inceleyerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, Karayolları genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, Demir Yolları Genel Müdürü Ali İhsan Uygun ve beraberindeki heyet ile birlikte Mardin´e gelerek Milletvekilleri, Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mustafa Yaman, ilçe Kaymakamları ve protokol üyeleri tarafında havalimanında karşılandı. Mardin´e bir takım temaslarda bulunmak üzere gelen Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ilk ziyaretini süper teşvik paketinin ilk katılımcısı ve tamamlayanı olan Cengiz Holding´e ait Eti Bakır Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisini ziyaret ederek tesisi hakkında bilgi aldı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu´nun en büyük yatırımı olan tesiste Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz ile bir araya gelen heyet bölgeye yapılacak yatırım ve tesiste ki üretim hakkında bilgi aldı.

Atık maddeler gübreye dönüşüyor

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan tesiste yaptığı incelemelerin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada ? Mardin ilimizin ziyaretinde bakanlığımızla ilgili projeleri yerinde denetlemek ve Mardin ilinde önemli bir yatırım olan Mazıdağ´ı gübre fabrikasını inceledik. Bu gübre fabrikası sadece Mazıdağı´ndan çıkan Fosfat madeninin değerlendirilmesi ile değil aynı zamanda ülkemizin farklı yerlerinde madenlerde çıkan atık maddelerinde kullanılarak çevreye zarar vermesini önlemek ve bunları tarımda kullanılan gübre haline getirmek için bir entegre tesis? dedi. 

Ülke ekonomisine milyonlarca dolarlık girdi sağlayacak yatırım

Bakan Turhan, tesisin başka bir özelliğine de değinerek ? Bu fabrika ülkemizde Küre´de çıkan bakır cevherinin Samsunda ki Bakır İşleme tesislerinde işlendikten sonra atık maddesinin buraya getirilip burada bu atıkların içerisinde bulunan diğer metallerinde çevreye atılmadan, sanayimize ve pazarımıza kazandırılması sağlanıyor.  Özetle bu tesiste ülkemizde ki gübre ihtiyacını karşılayan yaklaşık dışarıdan ithal ettiğimiz gübrenin yüzde ellisi bu tesiste üretilecek. Bunun değeri yaklaşık 360 milyon dolar? diye konuştu.

?Bu tesis ülkemize yılda 600 milyon doların üzerinde bir ithal mamülü kazandırmış oluyor?

 Yine diğer tesislerde atık olan malzemenin bir kısmı burada gübrenin hammaddesi olmakla birlikte içinde ki bakır, kobalt, gümüş, Demir gibi önemli metallerinde bu tesiste sanayiye kazandırılması yapılıyor diyen Bakan Turhan, ?Bunun da değeri yıllık yaklaşık 270 milyon dolar seviyesinde. Biz bu metalleri de yine ithal ederek yurtdışından alıyoruz. Bu tesis ülkemize yılda 600 milyon doların üzerinde bir ithal mamülü kazandırmış oluyor. Döviz girdisini sağlıyor. Bir diğer yandan da atık olarak çevreye her türlü bu ürünü işleyerek mamül hale getiriyoruz.  Ben bu entegre yatırımı burada yapan yatırımcımız Mehmet Cengiz bey´e teşekkür ediyorum. Yine bizim bu tesise bu mamülü taşıyacak olan demir yolu altyapımızda inşallah önümüzde ki yıl donu hizmete girdiğinde bu tesisin ihtiyacı olan diğer tesislerdeki atık malzemelerin naklinde önemli bir hizmet ifa etmiş olacak? dedi.

"/resimler/2019-8/30/1008540458812.jpg"


KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ