Basın susturulmaya mı çalışılıyor?

GÜNDEM
31-05-2021 20:50   Güncelleme : 31-05-2021 20:52
Google News

Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Zeki Dışkaya, Adıyaman’da gazetecilere yönelik gerçekleşen saldırıların ve polisin iki gazeteciye yönelik uygulamasını eleştirdi.

  Basın susturulmaya mı çalışılıyor?

              Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı  Zeki Dışkaya, gazetecilere yönelik saldırıyı kınamak amacıyla düzenlediği basın toplantısında “Ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de maalesef basın susturulmaya çalışılıyor. Oysa basın mensupları 24 saat canla başla;  devleti, milleti, ülkesi, ili için çalışan ve yeri geldikçe olumsuzlukları, yolsuzlukları ortaya çıkarmaya ve yetkililerin dikkatini çekmeye devam  etmektedir. Cemiyetimiz tarafından verilen tanıtım kartlarının emniyet mensupları tarafından sorgulanması da bizi üzmüş ve rahatsız etmiştir. Basın tanıtım kartını aracına asan iki arkadaşımızın  aracına 20 Mayıs 2021 tarihinde saat 10.30’da,  polis müdahalesi gerçekleşmiş, kartı çıkarması istenmiştir. Basın mensubu iki arkadaşımız bunu kabul etmeyince karakola götürülmüş, iki saat sorgulanmış ve cemiyetimizin kendilerine vermiş olduğu kartlara ‘bunları taşımanız suçtur, biz size bunu taşıttırmayız’ denilerek, el konulmuştur. Akabinde arkadaşlarımız KOM Şubesine götürülerek sorgulanmıştır.

      Basın Mensupları kamu adına üstlendikleri sorumluluğu yerine getirirken, vatan ve bayrak ortak değerinden taviz vermeden, herkese eşit mesafede görevlerini yerine getirmektedirler. Her kesime eşit mesafede durmak, Ülke ve Adıyaman’ın menfaattarını ön planda tutarak vatan sevgisiyle  gazetecilik yapmak birilerini rahatsız etmiş görünüyor. “ dedi

                  Cumhuriyet Başsavcılığına Baş Savcılığına Başvuru yapıldı

      Adıyaman Cumhuriyet Baş Savcılığına  konu ile ilgili başvuruda bulunduklarını aktaran Dışkaya”  Basın mensupları benim şerefimdir, AGC’nin onurudur. Sayın savcımız, konuyla ilgili bilgiye sahip olmadığını söylüyor. Bu operasyonu yaptıran ve kimlik kartlarına el koyduran kim? Bu talimat kimden geldi? Bu yönlendirmeyi kim yaptıysa mutlaka tespit edilip hakkında yasal işlem yapılmalıdır. “ şeklinde konuştu

                 10 Gün içinde iki saldırı

    AGC’ye üye iki gazeteciye  fiili ve tehdit saldırılar yapıldığına dikkat çeken AGC Başkanı Zeki Dışkaya açıklamasını şöyle sürdürdü.

   “Cemiyetimizin Yönetim Kurulu Üyesi Medya Tek Gazetesi ve RadyoTek Sahibi Selahattin Alptekin kardeşimiz radyosundan çıkarken asansörde kimliği belirsiz şahıslarca darp edilmiştir. Bir gazeteci arkadaşımız da gazetesinde yaptığı haber nedeniyle telefon ile tehdit edilmiş, hakarete maruz kalmıştır. Saldırganın yakalandığı bilgisi ulaştı. Darp ve Kart  olayının birbiriyle bağı var mı? Birileri düğmeye mi bastı? Konuyu, üyesi olduğumuz Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu gündemine de taşıyacağız. Bu yaşananları kabul etmemiz mümkün değildir”