DİKA'da uzmanlar tam kapasite ile çalışacak

EKONOMİ
18-06-2020 11:34
Google News

DİKA Genel Sekreterliğine atanan Ahmet Alanlı ' Uzmanlarımız tam kapasite çalışarak, bölgedeki ekonomik değerleri, marka ürünleri ve yeni iş modellerini raporlayarak, bölge kalkınmasına destek vereceğiz

DİKA'da uzmanlar tam kapasite ile çalışacak
Merkezi Mardin’de bulunan, Batman, Siirt, Şırnak ve Mardin illerini kapsayan Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliğine atanan Ahmet Alanlı , ajansta görevli uzmanların bölgenin kalkınma dinamiklerini ortaya çıkaracak raporlama çalışmalarına hız vereceklerini söyledi.

Bölgede marka değeri yüksek ürün ve değerlerin olduğuna vurgu yapan DİKA Genel Sekreter Ahmet Alanlı, DİKA’nın hibe kurumu olmadığını, beşeri bir sermaye ve sermayeyi doğru yöne yönlendiren, doğru yatırımlara yönlendiren bir kurum olduğunu söyledi. Bölgede tarım, turizm, sanayi alanlarında iyileştirici ve yenilikçi önlemlerle, bölgenin kalkınmasına ve doğru yatırımlara yönelmesine destek vereceklerini ifade eden Genel Sekreter Alanlı “Görev bölgemizi içine alan Mezopotamya uluslararası bir marka. Somut kültür varlıklarını, Mezopotamya topraklarında yetişen marka değeri taşıyan ürünleri ortaya çıkarıp, bölge ekonomisinin hizmetine vermeyi hedefliyoruz. Uzmanlarımız tam kapasite ile çalışacak ve bölgenin ekonomik verilerini, istihdam yaratacak yenilikçi kalkınma yollarını araştırıp raporlayacak. DİKA Hibe kurumu değildir. DİKA beşeri bir sermaye ve mevcut sermayeyi doğru yönlendiren, araştırmaları sonunda sermayeyi doğru yönlendiren bir kurumdur.Paydaşlarımızla ortak hareket ederek, bölge gereksinmelerini tespit edip, sermayeyi doğru yerde ve doğru zamanda harekete geçirmeyi hedefliyoruz.” Dedi

Sanayici, iş insanları, yarımcılar ve bölgedeki sivil toplum kuruluşları işbirliği için çalışacaklarının altını çizen Alanlı, Bölgenin konum itibari ile ilk etapta lojistik merkezi altyapısı ve faizsiz finans sağlanması, teknokent, dijitalleşme ve melek yatırım ağlarını harekete geçirme noktasında çalışmalarının yoğunlaşacağını sözlerine ekledi.

Online olarak video konferans yoluyla gerçekleştirilen eğitimin açılışında konuşan DİKA Genel Sekreteri Ahmet Alanlı, e-ticaretin küreselleşen dünyada yeni iş modellerinden biri olduğunu, ticari faaliyetlere ilişkin tüm süreçlerin elektronik ortamda gerçekleştirilmesini ifade ettiğini söyledi. Reklam, pazarlama, yeni ürün tanıtımı, siparişin alınması, ödemenin kabul edilmesi, teslim ve iade süreçlerini kapsadığını belirtti. Genel Sekreter Alanlı “E-Ticaretin ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu özellikle Covid-19 sürecinde bariz bir şekilde gördük. Evlerinde bulunan insanlar her türlü ihtiyaçlarını oturdukları yerden elektronik ortamda sipariş vererek temin ettiler. Bunun sonucunda ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada e-ticaret hacmi hiç olmadığı kadar büyüyerek gelişme gösterdi. Bizlerde bölge olarak, bu imkânı rekabet edilebilirliği artırmak için değerlendirmeliyiz” dedi.