Halepçe Katliamı Mardin`de kınandı

GÜNDEM
16-03-2015 13:03
Google News

Halepçe Katliamı`nın 27`nci yıl dönümü DBP, HDP Mardin il örgütü öncülüğünde Mardin`de yapılan yürüyüş ve basın açıklaması ile kınandı.

Halepçe Katliamı Mardin`de kınandı

Halepçe Katliamı`nın 27`nci yıl dönümü DBP, HDP Mardin il örgütü öncülüğünde yapılan yürüyüş ve basın açıklaması ile kınandı.

Açıklama öncesi aralarında DBP, HDP Mardin il ve ilçe yöneticileri, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Februniye Akyol Akay, Büyükşehir Daire Başkanları, Artuklu Belediyesi Eş Başkanları Emin Irmak ve Sevinç Bozan, Barış Anneleri, STK`lar ve çok sayıda kişinin bulunduğu kitle DBP Mardin İl binası önünde bir araya geldi.
Kitle daha sonra üzerinde Halepçe katliamında yaşamını yitiren kişilerin fotoğraflarının bulunduğu dövizler ve katliamların yapıldığı yerlerin isimlerinin yazıldığı pankart eşliğinde Karayolu Parkı`na kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Yoğun bir şekilde yağan yağmurun altında gerçekleşen yürüyüşün ardından basın açıklamasını kitle adına HDP Artuklu İlçe örgütü Eş Başkanı Mehmet Nezir Akaalp yaptı. Akalap, yaşanan katliamlara dikkat çekerek Halepçe katliamının sayamadıkları birçok kara lekenin en acısı olduğunu söyledi. Halepçe`ye gösterilen duyarsızlığın halen devam ettiğinin altını çizen Akaalp, Paris, Roboski ve Rojava`ya yönelik yapılan saldırılardan bunu açık bir şekilde gördüklerini kaydetti. Akaalp, Halepçe Katliamı sonrasında Saddam`ın yaşamış olduğu sona dikkat çekerek "Saddam`a özenerek Kürtleri katletmeyi amaçlayanlar bu halkların özgürlük taleplerini bastıramayacak, Saddam`ın akıbetini yaşayacaklardır" dedi.
Açıklamanın sonunda ise Akaalp, katliamı hiçbir zaman unutmayacaklarını ve lanetlediklerini belirterek barışın yaşam bulması için Kürt sorununun demokratik bir çerçevede çözülmesi gerektiğini vurguladı.