Kapadokya-Mardin Hattı

YAŞAM
10-06-2021 13:50   Güncelleme : 10-06-2021 13:55
Google News

Mardin’de normalleşme ile birlikte turizmde hareketlilik gözlenmeye başlandı. Kültür turları tarihi mekanlara akın etmeye başladı

Kapadokya-Mardin Hattı

         Kapadokya’da Tur Operatörlüğü yapan Ali Murat Yıldız, Kapadokya-Mardin hattını kurarak iki il arasındaki benzerliklerin, iki il insanlarının dikkatini çektiği söyledi. Yıldız, Kapadokya ve çevresinde yaşayan insanların, başta Mardin olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesine turistik gezi yapma tercihlerinin yüksek olduğuna dikkat çekti.

          Mardin’e gelen Kapadokyalı turist grubu, Hz. Muhammed’in ayak izinin bulunduğu Sıtradviyye medrese ve camisini ziyaret etti. Midyat ilçesinde bulunan Anıtlı kilisesini gezen  kültür turu ekibi, Midyat ilçe merkezi, Duyurulumur Manastırı, Deyrulzarafan Manastırı, Kasimiye Medresesi ve tarihi çarşı ve sokakları gezdi. Tur Operatörü Ali Murat Yıldız “ Pandemi dönemini atlatırsak, Kapadokya-Mardin hattını kurup, iki ilin hatta iki bölgenin insanlarının iç turizmi hareketlendirmesini sağlamayı hedefliyoruz. Grubumuz Mardin’in tarihi dokusunu ve kültürel değerlerine hayran kaldı. Normalleşme süreci devam ederse turlarımızı yoğunlaştıracağız” şeklinde konuştu.

     Tura katılan kültür turizmi meraklısı Cabir Coşkuner ise, tarihi ve kültürel değerleri seven herkesin mutlaka Mardin’i görmesi gerektiğini söyledi. Coşkuner “ Mardin’e dair çok belgesel izledim ve çok haber okudum. Gelip görmek, yaşamak lazım. Mardin büyülü bir şehir.” Dedi.